Izvēlne Aizvērt

Latvijas skolas soma

                      Manas sniegpārsliņas stāsts

Laikā posmā no 4.decembra līdz 25.decembrim kultūrizglītības programmas Latvijas skolas soma ietvaros 1.-9.aB, bB klašu skolēni apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju, kur apskatīja amatnieku izstādi un piedalījās radošajā darbnīcā ,,Sniegpārsliņu veidošana no dzijas”. Skolēni savas izgatavotās sniegpārsliņas varēja paņemt uz mājām. Daži skolēni izteica vēlēšanos veidot vairākas sniegpārslas. Tāpēc, saliekot visu kopā, mums patiešām sanākusi bagātīga sniegpārsliņu deja, kur katra sniegpārsliņa ir īpaša ar to, ka ir citādāka!

                                  Ciemojamies Preiļos!

2023.gada 19.oktobrī profesionālo programmu”Virtuves darbinieks” un “Mājkalpotājs” izglītojamie programmas Latvijas skolas soma ietvaros apmeklēja Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja izglītojošo programmu “Amatam zelta pamats”.
Laipnās muzeja darbinieces interesanti stāstīja par Preiļu vēsturi un muzeja eksponātiem, demonstrēja filmiņu par Preiļiem, cienāja ar rudzu maizi ar sviestu.
Izglītojošajā programmā iepazīstināja ar dažādiem amatniecības veidiem un virzieniem. Izglītojamie apguva vīšanas, tīšanas, vēršanas, pīšanas u.c. pamatprasmes. Izgatavoja dekoru “Ar mīlestību no Preiļiem”. Iepazinās ar liniem – no sēklām līdz audumam.
Ekskursijas noslēgumā apskatīja Preiļu parku, pili, kapelu un zirgu staļļus, ieturēja sātīgas pusdienas un laimīgi devās mājās.
Paldies visiem organizatoriem un šoferim par jēgpilno ekskursiju!

                   Ciemojamies Gulbenes un Balvu novados!

2023.gada 5. oktobrī, 4.a.B.,5.b.B. un 9.b.B.klašu skolēni programmas Latvijas skolas soma ietvaros apmeklēja Gulbenes novada vēsturiskā muzeja pedagoģisko nodarbību “Klēts”. Programmas gaitā skolēni iepazinās ar seniem darba rīkiem un izmēģināja roku vairākās senajās profesijās. Līdz šim mēs nebijām dzirdējuši nevienu šādu profesiju nosaukumus.
Gulbenē ir vēl viena interesanta vietiņa. Tā ir vieta, no kuras ir sākusies pilsēta. Dzelzceļa stacija, kur tagad atrodas muzejs “Vilciens un tvaiks ”.Mums bija piedāvāta iespēja izzināt vēsturisko mantojumu klausoties ekskursiju vadītāju stāstos, gan apskatot vēsturiskos eksponātus, kā arī varēja apskatīt un padarboties ar 30 interaktīvajām ierīcēm, vairāk izzināt dzelzceļa nozares.
Neskatoties uz to, ka lija lietus, mēs kopīgi nolēmām iegriezties rančo “Ozolmājas” un iepazīties ar dzīvojošiem tur dzīvniekiem : kamieļiem, franču ēzeļiem, kazām, ķenguriem, trušiem, ponijiem, alpakām.

                   Ciemojamies Krāslavas Amatniecības centrā!

3.oktobra rītā IP 21015911/21 klašu skolēni, darbinieki un skolotāji programmas Latvijas skolas soma ietvaros apmeklēja Krāslavas Amatniecības centru!
Krāslavas Amatniecības centrs savu darbību uzsāka 2021. gadā. Centrā darbojas sešas amatniecības darbnīcas, kurās var iepazīties ar senajiem arodiem, kā arī pašiem pamēģināt no māla izveidot svilpavnieku, padarboties kokapstrādes darbnīcā, sajust krāsu un dzijas saspēli aušanas darbnīcā.

        Ciemojamies Ludzas Novadpētniecības muzejā

1.a B klase programmas Latvijas skolas soma somas ietvaros apmeklēja Ludzas Novadpētniecības muzeju. Muzejpedagoģiskajā programmā “Dzīvnieku valstī” skolēni iepazinās ar Dabas ekspozīcijā pārstāvētiem savvaļas dzīvniekiem. Kopā ar Meža māti tika izspēlētas dažādas izzinošās rotaļas.

                                           “Un atkal Pifs!”

Šī gada 21.septembrī RPAC 2.aB/3.aB un 2.bB/3.bB klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja koncertzāli “GORS”, kur noskatījās leģendāro Latvijas Leļļu teātra viesizrādi – UN ATKAL PIFS. Visiem izrāde ļoti patika. Iepriecināja labsirdīgais sunītis PIFS, nekaunīgais runcis Herkuless, gādīgā krustmāte Agate un krusttētiņš Tontons, mazulītis Dudu, kā arī skaistās, līdzi dziedamās dziesmas. 

                                   Ciemojamies Alūksnē!

20.09.2023.
 
5.a B, 6.a B, 7.a B, 7.a C, 8.a B 9.a B klases skolēni programmas Latvijas skolas soma’ ietvaros devās mācību ekskursijā uz Alūksni. Ekskursijas mērķis: piedalīties izglītojošā nodarbībā ,,Alūksnes Bānīša stacijas kvartāls zem lupas’’, apskatīt multimediālo ekspozīciju ,,Alūksnes Bānīša stacijā’’, doties virtuālā ceļojumā.
Ekskursantu iespaidi.
Katrīna, Adriāns: Patika braukt ar Bānīti. Braucu pirmo reizi. Redzējām Tempļa kalna parku, skatu torni, gājām pa muzikālo tiltu, klausījāmies teiku par Marijas iebūvēšanu pils mūrī.
Kristofers, Armands: Ar prieku klausījos mūziku, kura skanēja no Tempļa kalna ielas gājēju tilta.
Rihards, Kristiāns: Uzzināju, ka Bānītis brauc pa šaursliedēm. Patika klausīties Bānīša stāstu, mērīt sliedes.
Madara, Dana: Uzzināju, ka Alūksnes ezerā ir četras salas – Cepurīte, Garā, Tīklu un vislielākā – Pilssala. Tur redzējām pīles.
Emīls, Reinis: Uzzināju, ka Alūksnes ezers lielāko Latvijas ezeru sarakstā ierindojas 11. vietā. Tajā neietek neviena upe.
Viktorija, Sabīne: Patika radošā darbnīca muzejā, patika pārdot biļetes, darboties ar digitālajām brillēm.
Margarita, Artis: Patika staigāt pa parku.
Valdis, Artis: Patika būt kopā ar visiem!

                       Ciemojamies Aglonas maizes muzejā!

Pavasarī programmas Latvijas skolas soma ietvaros bija iespēja pašiem aizbraukt uz Aglonas maizes muzeju un reāli pašiem izbaudīt maizes cepšanas mākslu. Sajust rokās mīklu, mīļi noglāstīt un izveidot SAVU kukulīti. Īpašu! Ar īpašu atšķirības zīmi! Katram savu! Paldies Saimniecei Vijai par uzņemšanu, garšīgo maizīti , tēju un mājīgumu!

                                 Ciemojamies Andrupenes lauku sētā!

2023.gada 25.maijā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mēs, 1.a/1.aB klases skolēni, skolotājas Inese un Solveiga, sēdāmies skolas autobusā, lai apmeklētu Andrupenes lauku sētu- muzeju. Tur mēs iepazinām ceļu no grauda līdz maizei, t.i., iepazinām rudzu un kviešu graudus, vārpas, malām miltus starp dzirnakmeņiem, sijājām miltus, atdalot smalkos no rupjajiem, izmēģinājām darboties ar spriguli, iepazinām citus senos darbarīkus un telpas (klēti, pirti, riju, smēdi). Tad salasījām kļavu lapas, ko likām uz maizes lāpstas, piedalījāmies maizes kukulīša veidošanā un ielikšanā krāsnī. Visbeidzot baudījām siltu maizīti ar ķiploku sviestu. Tas bija tik garšīgi! Ekskursija mums ļoti patika. Iesakām visiem, kuri vēl nav Andrupenē bijuši, turp aizbraukt!

                                                        Skatāmies kino!

26.maijā programmas Latvijas skolas soma ietvaros RPAC skolēni apmeklēja multfilmu Gorā. Bērnus “uzrunāja” skaistā animācija un spilgtās krāsas negaidīti pavērsieni un neparasti notikumi. Visvairāk patika interesantā pasaule zem gultas. Citiem saistoša bija multfilmas daļa “Frikadeles un pelmeņi”. Patika arī fragments zoodārzā.
Skolēnus pārsteidza multfilmas autoru bagātā fantāzija!

                    Atraktīvi darbojamies Gulbenes dzelzceļa muzejā

                                       Ciemojamies Skrindu muzejā

23. maijā 1.1.b, 1.2.b, 1.bB, 2.bB, 2.aB, 3.aB un 4.aB klašu skolēni programmas Latvijas skolas soma ietvaros apmeklēja Skrindu dzimtas muzeju. Muzejs iekārtots vienā no 19. gadsimta sākumā celtajām grāfa Plātera-Zīberga muižas ēkām.
Skolēni iepazinās ar kultūrvēsturisko mantojumu un sadzīves tradīcijām Daugavpils novadā, klausījās stāstījumu par maizes cepšanas tradīcijām, apskatīja maizes cepšanas rīkus, darbojās ar tiem, cepa un garšoja kanēļmaizītes ar cukuru un zāļu tēju.
Skolēni apmeklēja arī Vaboles parku, kur redzēja dižkokus- ozolus un liepas.

                                        Sveika, Jasmuiža! 

19. maijā 8.a, 8.b, B un 6.b klases skolēni “Latvijas skolas somas” ietvaros piedalījās izzinošā nodarbībā – Jasmuižā. 

                                         Kas mums ir Latvija?

Uz šo jautājumu centās atbildēt režisors Edvīns Klimanovs izrādē “METODE”. 23.maijā 8.a klase devās uz Rēzeknes pilsētas teātri “Joriks”, lai programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros noskatītos šo izrādi. Viencēliena  sižets veidots pēc Jāņa Joņeva stāsta ar tādu pašu nosaukumu “Metode”. Galvenais varonis Ervīns (aktieris Ričards Murāns) devies starpkultūru apmaiņas projektā uz Franciju. Viņam dažu mēnešu laikā ir jāuzraksta stāsts par Latviju. Ervīns to uztver pozitīvi, jo nākotnē vēlas kļūt par rakstnieku. Bet viņam nekas nesanāk. Bet tad kādā jaukā dienā pasaulē notiek apvērsums, kas rosināja Ervīnu saprast, cik ļoti viņš mīl savu dzimteni.

Skolēni par izrādi:

“Bieži izskanēja vārds  Bonjour! Galvenais varonis gribēja iedvesmoties no draugiem, paziņām, lai uzrakstītu stāstu par par Latviju.”

“Patika sasveicināšanās franciski. Izrāde bija ļoti emocionāla.”

“Man patika – lai pastāstītu, kur atrodas Latvija, tika iesaistīti skatītāji, mēs bijām Latvijas kaimiņvalstis.”

“Patika. Bija interesanti.”

“Patika. Izrādē bija laba mūzika, aktieri dejoja.”

                                 Ceļojam atpakaļ uz viduslaikiem!

Skaistā, saulainā pavasara dienā – 10.maijā- profesionālo klašu izglītojamie programmas Latvijas skolas soma ietvaros devās mācību ekskursijā uz Ludzas novadpētniecības muzeju. Skolēni uzzināja, kā dzīvoja mūsu senči viduslaikos, noskatījās filmiņu par pils iekārtojumu, iejutās tirgotāju, bruņinieku, mācītāja, audēju un viduslaiku sieviešu lomās. Izkala savu laimes naudiņu. Salīdzināja, kā tajos laikos dzīvoja bagātie un nabadzīgie iedzīvotāji. Nobeigumā apskatīja Latvijas senākās pilsētas – Ludzas – pilsdrupas un Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcu. Skolotājas Ilona Augustova un Ilga Višķere.

                                      Ciemojamies Aglonā!

2.maijā 3.a., 4.a, 5.a.B., 6.a. klases programmas Latvijas skolas soma ietvaros devās uz Aglonu. Maizes muzejā interaktīvā veidā iepazinās ar maizes vēsturi, rudzu maizes gatavošanu gan pēc sentēvu metodēm, gan mūsdienās, dažādiem maizes veidiem, ar lielu prieku izveidoja savu maizes kukulīti, ko vest mājās. Kristus Karaļa kalnā skolēni pētīja sajūsminošās un neparastās koka skulptūras, noskaidroja, ka tās ir vairāk nekā 220. Tur bērni nonāca pie secinājuma, ka tikai ar rūpīgu un atbildīgu darbu var uzturēt skaistu vidi sev apkārt.
Skolotājas Dace un Ināra

          Ciemojamies Ludzas Novadpētniecības muzejā!

Šonedēļ mūsu skolēni programmas Latvijas skolas soma ietvaros apciemoja Ludzas Novadpētniecības muzeju. Devāmies aizraujošā ceļojumā ar meža māti pa noslēpumaino dzīvās dabas valstību. Ekspozīcijā atainoti četri novada raksturīgākie biotopi: mežs, pļava, purvs un ezers. Ar oriģinālo apgaismojumu, putnu un dzīvnieku valstība kļuva tik aizraujoši noslēpumaina, ka tā ieinteresēja ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos.

                            Ciemojamies Līvānu stikla fabrikā

4.b, 4.bB, 3.bB klases 26.04.2023. programmas “ Skolas soma” ietvaros, apmeklēja Līvānu stikla fabriku, kura ir vienīga Latvijā. Skolēni iepazinās ar stikla pūtēju amatu un stikla izgatavošanas tehnoloģiju. Mūsu acu priekšā tapa zelta zivtiņa un “stikla balons”. Ekskursijas laikā mēs iepazināmies ar stikla izstrādājumu vēsturi Līvānos. Apskatījām stikla un veco darbarīku izstādi. Ekskursijas izskaņa pastaigājamies līdz vietai, kur Daugava satiekas ar Dubnu.

Paldies stikla fabrikas darbiniekiem par interesantu stāstījumu  un kopā pavadīto laiku.

                                       Ciemojamies Ludzā!

25. aprīlī Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra 7.a, 9.a un 9.b klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Latvijas vecāko pilsētu – Ludzu, lai programmas Latvijas skolas soma ietvaros iepazītos ar materiālo un nemateriālo kultūru Latgalē.
Skolēni piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Viduslaiki Ludzas novadā” Ludzas Novadpētniecības muzejā. Izzinošā nodarbībā varēja uzzināt par cilvēku dzīvesveidu un nodarbošanos viduslaikos, bija iespēja pielaikot viduslaiku apģērbu, piedalīties bruņinieku iesvētīšanas ceremonijā, varēja nofotografēties krāšņos tērpos, iet senās rotaļās. Ekskursijas laikā tika apskatīta arī muzeja brīvdabas ekspozīcija.
Tad skolēni kopā ar skolotājiem devās uz pilskalnu, kur atrodas viduslaiku pils drupas un no kurienes paveras skaists skats uz pilsētas panorāmu. Baudot pavasarīgo dabas ainavu starp diviem Ludzas ezeriem, jaunieši devās uz Ludzas baznīcas kalnu, lai apskatītu vecpilsētas ainavu un saskaitītu citu konfesiju dievnamus.
Vēlāk skolēni devās aplūkot nesen atklāto pontonu tiltu. Tika noskaidrots, ka 289 m garais tilts ir garākā Latvijā pastaigu taka virs ūdens.
Mūsu ekskursija noslēdzās Ludzas pilsētas parkā.

                                       “Piedzīvojumi galvaspilsētā”

01.02. 23. RPAC 5.a, 7.aB, 7.aC, 8.aB, 4.aB, 7.a klašu skolēni, skolotājas V.Škrjaba un N.Kirejeva programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros devās uz Rīgu.
 
Ekskursijā apmeklējām Latvijas Nacionālo bibliotēku – Gaismas pili, kas ir viens no nozīmīgākajiem 21. gadsimta kultūras projektiem Latvijā – mūsdienīgs un radošs pasaules līmeņa informācijas un kultūras centrs. Skolēniem gida pavadībā bija iespēja apskatīt bibliotēku, klausīties gida stāstā par bibliotēku, par Tautas grāmatu plauktu, paskatīties uz Rīgas panorāmu no 11. stāva, kā arī piedalīties bibliotēkas piedāvātajā radošajā drukas darbnīcā, pašu rokām pagatavojot pastkartes.
 
Brauciena dalībnieki devās arī ekskursijā uz Vecrīgu. Tika apskatīta Rīgas pils, kur atrodas Latvijas Republikas Valsts prezidenta rezidence Rīgā. Devāmies pa Doma laukumu līdz Brīvības piemineklim – Latvijas valstiskuma, latviešu tautas vienotības, neatkarības un brīvības simbolam.
 
Ilūziju muzejā pie Doma baznīcas izbaudījām neaizmirstamus piedzīvojumus. Skolēniem ļoti patika muzeja ekspozīcijas, kas pārsteidza ar neparastiem un aizraujošiem priekšmetiem, lika brīnīties un neticēt savām acīm, ļāva maldīties spoguļu labirintā.
 
Paldies visiem, kas sagatavoja, atbalstīja, nodrošināja šo piedzīvojumu!

                                       “Circenīša Ziemassvētki”

Ziemassvētku gaidīšanas laikā ar 9.a,8a klases skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros novērtējām latviešu kinematogrāfa darbu ‘Circenīša Ziemassvētki’. Sekojām līdzi aizraujošajiem notikumiem, ko atspoguļoja talantīgo aktieru un režijas kopdarbs. Diskusijā pēc filmas lielākā daļa skolēnu minēja meistarīgi izceltās ģimeniskās un tradīciju vērtības, kā arī nelika garlaikoties aktieru atjautīgās un smieklīgās izdarības!

                       Dodamies piedzīvojumā uz džungļiem!

🎥 8. decembrī Austrumlatvijas koncertzālē “Gors” 1.- 4. klašu skolēni un 7.klašu audzēkņi programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedzīvoja īstus Ziemassvētkus džungļos, noskatoties aizraujošu režisora Jaki Kilmi Latvijas filmu. Kopā ar galveno varoni Paulu skatītāji devās neticamā Ziemassvētku šamaņa meklējumos. Skolēnu komentāri pēc kino seansa arī liecina par to, ka piedzīvotas patiešām pozitīvas emocijas:
🤩“Šī būs mana jaunā mīļākā latviešu veidotā filma.”
🤩“Filmā bija daudz skaistu skatu un vietu.”
🤩“Patika sižets, galvenie varoņi, dzīvnieki.”
🤩“Filma bija aizraujoša.”
🤩“Patika, ka bērni ir drosmīgi un tika atpakaļ pie vecākiem.”
Secinājām, ka svarīgākais ir ģimene un draudzība, tad arī rodas svētku sajūta.

                    7.a klases skolēni viesojās Austrumlatvijas                                                   vēstniecībā “Gors”

21.novembris, 2022

Rēzeknes pamatskolas – attīstības centra 7.a klases skolēni kopā ar audzinātāju programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Austrumlatvijas vēstniecību “Gors”, lai noskatītos režisora Aigara Graubas ģimenes spēlfilmu “Circenīša Ziemassvētki”. Filma bija jautrs un reizē arī pamācošs stāsts visai ģimenei.

Pēc filmas “Circenīša Ziemassvētki” noskatīšanās skolēni secināja, ka tā bija sirsnīga un jautra klases kopā būšana pirms gada visgaišākajiem svētkiem – Ziemassvētkiem.

Rēzeknes pamatskolas –attīstības centra 6.b, 8.a, 8.a, un 8.bB klašu skolēni iepazīst stikla izstrādājumu tapšanas vēsturi Latvijā

10.novembris, 2022

Rēzeknes pamatskolas –attīstības centra skolēni 2022. gada 10. novembrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Līvānu Stikla un amatniecības centru, kur iepazinās ar  amatniecības vēsturi Latgalē 19,-20,gs., apskatīja stikla izstrādājumu eksponātus un iepazinās ar  stikla pūšanas procesu.

Vēsturiska ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19.-20. gs.” sniedza skolēniem ieskatu par amatnieku darba instrumentiem, to attīstību gadsimtu gaitā. Šajā ekspozīcijā skolēni apskatīja arī   Latvijas rekord garounikālo 94 metrus garo tautisko jostu.

Līvānu stikla muzeja ekspozīcijā izglītojamie iepazinās ar Līvānu stikla fabrikā ražotiem stikla izstrādājumiem, to daudzveidību, stikla fabrikas vēsturi, kura ir vienīgā šāda veida ekspozīcijā Baltijā.  Noslēgumā skolēni ieraudzīja, kā stikla pūtēju rokās top stikla izstrādājumi un kādi ir stikla izstrādājumu tehnoloģijas noslēpumi.

Izglītojamie ar lielu prieku un entuziasmu piedalījās ekskursijā, uzdeva interesējošus jautājumus pavadošajam gidam. Kopējais brauciens nostiprināja klasesbiedru attiecības, sekmēja skolēnu izpratni par amatniecības daudzveidību Latvijā. Skolēni un klašu audzinātājas izsaka lielu pateicību amatniecības centra darbiniecēm par interesanto un aizraujošo stāstījumu, kā arī piedāvātajām aktivitātēm.

                                                 6.b, 8.a, 8.b, 8.bB klašu audzinātājas A.Vorobjova un K.Sjatkina

          Atklājam zemes dzīļu noslēpumus Latgales Kultūrvēstures muzejā

2.novembris, 2022

4.b.klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeja pedagoģisko programmu “Zemes dzīļu noslēpumi”.
Mēs iepazināmies ar arheologa profesiju, ar instrumentiem, kurus izmanto raktuvēs.
Bērniem bija dota iespēja pašiem pamēģināt kaut ko atrast, raksturot cilvēku dzīvi, atbilstoši atrastajai lietai.
Paldies skolotājai, kura ļoti interesanti un aizraujoši stāstīja par šo tēmu.

          Tiekamies ar “Alvas zaldātiņu” Rēzeknes teātrī “Joriks” 

20.oktobris, 2022. 
 
RPAC 1.1.b, 1.2.b, 1.bB, 2bB klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Rēzeknes teātri “Joriks”.
📣Galvenais mērķis – radīt skolēniem daudzpusīgu interesi par teātra mākslu, nostiprināt praktiskās iemaņas – kā uzvesties sabiedriskajās vietās.
🔎Skatījāmies izrādi “Alvas zaldātiņš” un piedalījāmies darbnīcā. Mācījāmies no papīra veidot kuģītī.
🤩Esam pateicīgi par iespēju baudīt teātra izrādi un piedalīties radošajā darbnīcā.

       Dodamies pa F.Trasuna bērnības dienu takām

19.oktobris, 2022

Vēsais rudens laiks ir īstais brīdis, kad apmeklēt muzejus un parādīt bērniem, ka tas ir interesanti un jautri. Ja vēl neesat bijuši Sakstagala pagasta F.Trasuna  muzejā “Kolnasāta”, tad Rēzeknes pamatskolas- attīstības centra 6. kases skolēni iesaka Jums to izdarīt, jo  pašlaik muzejs piedāvā ļoti interesantu programmu skolēniem par to, kā izskatījās darbarīki senatnē un doties pastaigā pa F.Trasuna bērnības dienu takām.

Tā skolēnu skolas soma ir ļoti piepildīta, ne tikai ar mācībām nepieciešamo, bet arī ar pieredzi par to, kā dzīvojuši un strādājuši cilvēki senatnē, kā puiši jūguši zirgus, aruši tīrumus, jumtus taisījuši,  kā meitas abrā maizi mīcījušas, krējumu ķērnītē gatavojušas.

Izspēlēt darba rīku iepazīšanas spēli, ieklausīties fabulu lasījumos, pasildīties pie tikko kurinātas krāsns, aplūkot Latgales keramikas izstādi un nogaršot sulīgo ābolu no Trasunu dzimtas dārza izdevās Kristoferam, Alekam, Andrim, Markusam, Jevģēnijam, Artim, Aleksandrai un skolotājai Diānai.

                                                                                                             6.klases audzinātāja D.Vasiļjeva

                  Ciemojamies Andrupenes lauku sētā

19.oktobris, 2022. 

RPAC 2.a un 3.aB/4.aB klašu skolēni valsts finansētās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Andrupenes lauku sētu. Skolēni iepazina maizes cepšanas procesu. Paši gatavoja pīrādziņus ar biezpienu (kļockys). Iepazina un izjuta seno latviešu kultūrvēsturisko mantojumu. Izstaigāja dabas taku, kā arī bērniem bija iespēja redzēt un izpētīt purvu.

                 Izzinām zemes dzīļu noslēpumus

18.oktobris, 2022. 
 
3.a. un 4.a. klase valsts finansētās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Latgales Kultūrvēstures muzeju, lai izzinātu zemes dzīļu noslēpumus.
📌Skolēni iepazinās ar arheologa profesiju, uzzināja kādas prasmes nepieciešamas, lai varētu par to kļūt.
🏗Ar interesi noskaidrojām, ka materiālu seno tautu dzīvesveida un kultūras pētniecībai galvenokārt iegūst izrakumos.
🛠Bija iespēja praktiski pārliecināties, ka darbs izrakumos nav nemaz tik vienkāršs. Vajadzīga zinātkāre, atbildības sajūta, rūpīgums, precizitāte, arī rakstītprasme, lai aprakstītu atrasto.
🤩Atmiņā paliks tur redzētie senie priekšmeti, daži pat 10 000 gadu veci.
🥳Pateicamies par aizraujošo iespēju!

          Braucam lūkot, kā cep kanēļmaizes Skrindu dzimtas muzejā 

12.oktobris, 2022.
 
Valsts finansētās programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros šodien mēs devāmies ekskursijā uz Augšdaugavas novada Vaboles pagasta Skrindu dzimtas muzeju, kurš iekārtots vienā no 19.gs. sākumā celtajām grāfa Boļeslava Zīberga- Plātera muižas ēkām.
Noskatījāmies videofilmu par maizes cepšanas tradīcijām, izpētījām galvenos maizes cepšanas rīkus – abru un maizes lāpstu.
Turpinājumā katram bija iespēja piedalīties kanēļmaizīšu cepšanas procesā.

                        Braucam lūkot, kā top kļockys

11. oktobris, 2022. 

Saulainā rudens dienā -11.oktobrī – RPAC profesionālo programmu izglītojamie “Latvijas skolas somas” ietvaros devās izglītojošā ekskursijā uz Andrupenes lauku sētu. Topošie virtuves darbinieki un mājkalpotāji vingrinājās Latgales kulinārā mantojuma – kļocku- gatavošanā. Apskatīja muzeju, iepazinās ar seniem sadzīves priekšmetiem. Atmiņā palika šūpulītis, smēde, pirts iekārtojums, mūzikas instrumenti, koka un māla trauki un citas lietas. Pēc gardas maltītes izstaigāja purva taku ar sārtu dzērveņu klājumu un skanīgām putnu balsīm.
                                                                            Skolotājas Ilga Višķere un Ilona Augustova

          Iepazīstam visus slepenos stūrīšus Latgales vēstniecībā “Gors”

6.oktobris, 2022.
 
4.b.klase apmeklēja Latgales vēstniecību Gors programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.
🕶Iepazinam visus slepenos stūrīšus.
🤩Vizinājamies ar liftu,kurā var pārvadāt pat mašīnas.
🥳Iesakām visiem aiziet un pašu acīm apskatīt šo vietu.

          Iemēģinām deju soli horeogrāfijas zālē Latgales vēstniecībā “Gors” 

4. oktobris, 2022. 

4.oktobrī 3.a. un 4.a. klase programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās izzinošā ekskursijā uz Latgales vēstniecību “GORS”. Skolēni ar interesi pētīja vēstniecības telpas. Iemēģināja soli uz deju grīdas horeogrāfijas zālē, pārliecinājās par kvalitatīvo akustiku koncertzālē, iejutās mākslinieku lomā, uzkāpjot uz skatuves, uzzināja, ka katrām kāpnēm vēstniecībā ir savs nošu nosaukums. Skolēniem ļoti patika brauciens ar lielo liftu, kurā vienlaikus var atrasties 50 cilvēki. Iesakām arī citiem doties izzinošā ekskursijā pa Goru, mums ļoti patika!

          Vai zināt, kādi izskatījās Latgales lauki 20.gs sākumā? Mēs zinām!

4. oktobris, 2022.

RPAC 5.a. 7.aB, 7.aC, 8.aB klašu skolēni “Latvijas skolas soma”  ietvaros, devās mācību ekskursijā uz “Andrupenes lauku sētu”. Skolēniem bija iespēja pabūt 20.gs sākuma Latgales laukos, kur varēja apskatīt simtgadīgu lauku māju,  klēti, melno pirti, smēdi, pētīt  autentiskus darbarīkus un sadzīves priekšmetus. Skolēni varēja fotografēties, uzliekot galvā tā laika cepures, lakatus, paturot rokās dažādus sadzīves priekšmetus.  Pēc lauku sētas apskates,  skolēni un audzinātājas, piedalījās Latgales kulinārā mantojuma „brīnuma” – kļocku gatavošanā, kuras  ar baudu tika apēstas, piedzerot siltu piparmētru tēju.    Tā bija skaista, atmiņā paliekoša rudens diena.

7.a klases skolēni izzina viduslaiku pasauli Ludzas Novadpētniecības muzejā

31.maijs, 2022. 

Rēzeknes pamatskolas –attīstības centra 7. klašu skolēni 2022. gada 31. maijā iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Ludzas pilsētu un  “Ludzas Novadpētniecības muzejā ” guva priekšstatu par cilvēku dzīvesveidu un nodarbošanos viduslaikos, kā arī par viduslaiku notikumiem Ludzā no 13. gs. – 16. gs.

Skolēni noskaidroja, kādi tad ir bruņinieku tikumi, kādi amati pastāvēja šajos laikos, turklāt paši skolēni varēja pārģērbties par tādiem viduslaiku amatu pārstāvjiem kā bruņinieks, garīdznieks, tirgotājs, kalējs, turklāt varēja izmēģināt kā ir būt kādā no viduslaiku profesijām.

Skolēni jautrā un pozitīvā noskaņojumā “deva” bruņinieka zvērestu, mēģināja tirgoties savā starpā, kā arī kalt monētas – kā to visu kādreiz ir darījuši mūsu senči.

7.a klases skolēni un klases audzinātāja izsaka lielu pateicību muzeja darbiniecēm par interesanto un aizraujošo stāstījumu, kā arī piedāvātajām aktivitātēm.

                                                                                                          7.a klases audzinātāja K.Sjatkina

Skatāmies dokumentālo un mākslas kino

31.maijs, 2022. 

No 30. līdz 31.maijam mūsu skolas 5. – 9. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties 2 filmas. Viena no tām – dokumentālā filma “No Gehetto līdz Olimpiskajam zeltam” (režisors Rolands Rekke). Filma stāsta par to, kā Latvijas 3×3 basketbola izlase izcīnīja zelta medaļu Olimiskajās spēlēs Tokijā 2021. gadā.   Spēlfilma “Tizlenes” (režisore Marta Elīna Martinsone) ir komēdija, kurā trīs 9. klases skolnieces nolemj likt punktu savai tizleņu dzīvei un kļūt par skolas populārākajām meitenēm.

Izzinām keramikas noslēpumus

30.maijs, 2022. 

Mācību gada noslēgumā 5a.,  1. un 2.klašu skolēni projekta “Skolas soma” ietvaros piedalījās ekskursijā uz Rēzeknes TIC  keramikas darbnīcu. Darbnīcas dvēsele keramiķis Mihails Sabanskis sagaidīja mūs ar stāstījumu,  kā top keramikas trauki, svilpaunieki , medaļas un citas lietas. Visi ar lielu aizrautību sekoja darbam uz ripas, kad pāris minūšu laikā no māla pikuča top vāze, bļodiņa, cik, lielas, vienkārši tā tiek dekorēta ar koka irbulīti un pārklāta ar glazūras sagatavi. Vislielāko prieku bērniem sagādāja māla izstrādājumu izgatavošana. No māla klucīšiem  tapa sirsniņas, zvaigznītes, eņģelīši, kas tika dekorēti ar putniņu, puķīšu attēliem, pilnīgai tēla radīšanai tika pielīmētas detaļas ar speciālu māla šķīdumu.  Pašu darinātās lietiņas bērni paņēma līdzi, lai pēc tam mājās tās atgādinātu par šo jauko tikšanos. 

                                                                                                Latviešu valodas skolotāja D.Vasiļjeva

Muzejpedagoģiskā programma “Viss par pienu”

25.maijs, 2022. 

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.a. un 3.a.klases skolēni apmeklēja muzejpedagoģisko programmu „Viss par pienu”. Skolēni interaktīvā veidā uzzināja, kur rodas piens, kā to iegūst, kā ražo dažādus piena produktus, kādos traukos un ar kādām ierīcēm  ražo un uzglabā pienu un tā produktus.  Mēs noteikti ieteiksim arī citiem apmeklēt šo nodarbību.

2.a. un 3.a. skolēni un skolotājas Dace un Ināra

Izzinām zemes dzīļu noslēpumus!

Par vienu no Latvijas izglītības prioritātēm ir noteikta dabaszinātņu izglītības sekmēšana un pilnveidošana, tāpēc 5.a. klases skolēni projekta “Skolas soma” ietvaros devās  uz Rēzeknes Kultūrvēstures muzeju izzināt zemes dzīļu noslēpumu. Skolēniem bija iespēja labāk izprast mācību stundas apgūstamo vielu veidot  izpratni un interesi par ikdienas saistību ar Latvijas zemi un saudzīgu attieksmi pret apkārtējo vidi. Muzejpedagoģe Renāte izstāstīja par to, ko slēpj zeme, tās ir gan kultūrvēsturiskas vērtības, gan dažādi atkritumi. Runājot par kultūrvēsturiskajām vērtībām, skolēni uzzināja, ka metāla, akmens darbarīki   un māla trauku lauskas saglabājas vairākus gadsimtus. Skolēni uzzināja par arheoloģiskiem izrakumiem Rēzeknē un paši iejutās arheologu lomā improvizētā izrakumu vietā.

Ciemojamies vienā no visvecākajām Latvijas pilsētām

“Dzelzceļš un tvaiks”

Ļoti interesanta un izzinoša mācību ekskursija projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros uz izglītojošo un interaktīvo centru “Dzelzceļš un tvaiks” Gulbenē, kurš 2021. gadā ieguva galveno balvu Eiropas kultūras tūrisma tīkla apbalvojumu konkursā “Ilgtspējīgs kultūras tūrisma galamērķis” kategorijā “Dzelzceļa mantojums kultūras tūrismā”.

Mums, IP 21015911/21 klašu skolēniem un darbiniekiem,  bija iespēja, klausoties centra vadītāja Aleksandra Lustika stāstījumu, uzzināt dzelzceļa vēsturi, attīstības etapus, aizrautīgi darboties ar 30 interaktīvām ierīcēm. Jauka un iespaidiem bagāta diena, bija interesanti gan maziem, gan lieliem. Rekomendējam šo brauciena maršrutu visiem, kuri vēl nav izvēlējušies, uz kurieni doties pavasara ekskursijā.

                                                                     Spec. izgl. IP 21015911./21. MJ koordinatore B. Ribakova

Piedzīvojumiem zaļā gaisma!

Tik ilgi gaidītā un plānotā ekskursija bija klāt! Mēs, 5.klašu skolēni, devāmies apskatīt Latgales vēstniecību “Gors”, kas liekas kā liels kuģis piestājis Rēzeknes upes krastā. Mūs sagaidīja vēstniecības ģide Jurita, iepazīstināja ar koncertzāles zālēm, izvadāja pa aizkulisēm, parādīja aktieru grimētavas. Lielākais piedzīvojums mums visiem šķita brauciens ar lielo liftu, kas nogādāja uz skatuves pat policijas automašīnu. Mēs uzzinājām, ka akustiku pārbauda, sviežot adatu no balkona zālē vai uzpūšot un izspridzinot papīra tūtu. Interesanti, ka kāpnēm ir doti nošu nosaukumi un uz jumta terases var skatīties filmas.

Ejot uz skolu, mēs pārspriedām redzēto un pārrunājām piedzīvoto.

Paldies “Gora ” komandai par viesmīlīgo uzņemšanu, jo mēs uzzinājām vairāk nekā plānojām! Cik labi, ka mēs kopā ar skolotājām Ilonu un Diānu izvēlējāmies apskatīt šo skaisto ēku un pabūt tur iekšā projekta “Skolas soma ‘ietvaros.

                                                                                                       Latviešu valodas skolotāja D.Vasiļjeva

Muzejpedagoģiskā programma “Zemes dzīļu noslēpumi”

Kultūrizglītības programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.bB/3.bB skolēni iejutās arheologa lomā un veica “izrakumus“ ar smiltīm piepildītā koka kastē, pēc tam analizējot atradumus.

Nodarbības laikā skolēni padziļināja zināšanas par vēsturi, kultūrvēsturi, mācījās izprast, cik svarīgi ir saudzīgi izturēties pret vidi. Nodarbībā skolēni varēja iepazīties gan ar 1980.–1983. gadam arheoloģiskajos izrakumos atrastajām senlietām, gan ar arheoloģisko izrakumu materiāliem, kas iegūti Rēzeknes viduslaiku pilskalna aizsardzības zonā 2010. gadā pirms Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra “Zeimuļs” celtniecības.

 

“Nelokāmais alvas zaldātiņš”

23.martā 3.b klases skolēni devās uz teātri “Joriks”, lai iepazītos ar pašu nelokāmo alvas zaldātiņu!

Izrāde ar humora pieskaņu – teātra “Joriks” apmeklējums


5.b, 7.b, 8.b, 9.b un 9.bB klašu skolēni apmeklēja teātri “Joriks”. Viņa bija iespēja noskatīties brīnišķīgu teātra ” izrādi ” Пушкин лох”. Kā atzina skolēni, izrāde patiešām bija mūsdienīga, ar humora pieskaņu.

Digitālais piedzīvojums

Kultūrizglītības programmā „Latvijas skolas soma” 7.decembrī 3. – 6. klašu skolēni skatījās un līdzdarbojās Liepājas teātra tiešsaistes izrādē “Sapraši un nepraši” (režisors Dmitrijs Petrenko). Izrāde skatītājiem māca būt draudzīgiem, pieņemt vienam otru. Aktieri kopā ar skatītājiem dodas piedzīvojumos fantāzijas pasaulē, pārvarot grūtības. Noskatoties izrādi, skolēni atzina – draudzība sākas ar kopīgiem piedzīvojumiem.

 

Ciemojamies Latgales kultūrvēstures muzejā 

Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra 3.b.klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeja pedagoģisko programmu “Senās spēles un rotaļas.”

Skolēniem bija iespēja aizceļot pagātnē – uz laiku, kad nebija datoru, televizoru un mobilo telefonu! Tāpat skolēni rada arī atbildes uz tādiem jautājumiem kā “Kādas spēles spēlēja mūsu vecvecmāmiņas savā bērnībā?” un “Kādus darbus zēna gados prata vecvectētiņš?” Protams, arī skolēni paši šīs spēles izmēģināja. Dažas no tām iepatikās tik ļoti, ka varētu spēlēt un spēlēt.  Liels paldies muzeja darbiniekiem par ieguldīto darbu, lai vēsture būtu aizraujoša ikvienam!

 

Ciemojamies Latgales kultūrvēstures muzejā 

6.aB/6.aC/7.aB klases skolēni iniciatīvas „ Latvijas skolas soma”  ietvaros apmeklēja Latgales  kultūrvēstures muzeju. Skolēni iepazinās ar senajiem amatiem, sadzīves paradumiem, tradīcijām un nodarbošanos latgaliešu sētā. Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure piedāvāja skolēniem no papīra uztaisīt burvju laiviņas un aizpeldēt ar tām tālā ceļojumā. Skolēni apskatīja arī Latgales mākslinieku darbu izstādi “Rudens 2021”. Sajūsmu radīja visi mākslinieku darbu, bet it sevišķi S. Antonovs “Latgales viensēta”, P. Ostapcevs “Rītausma”, D. Losāne “Klusēšanas sazvērestība”, V. Kokorevičs “Daugava”, I. Liepa “XXX”, N. Krukovs “Ieaugšana”, I. Rudzišs “Rēzekne.”

Skolotāja Vija Škrjaba

 

Animācijas filma “Zelta zirgs” kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”

Izmantojot programmas “Latvijas skolas soma” digitālo kultūras norišu piedāvājumu, 14. oktobrī 5.-9. klašu skolēni gan klātienē, gan attālināti skatījās animācijas filmu “Zelta zirgs” (režisors Reinis Kalnaellis, 2014).

Tās stāsts ir balstīts Raiņa lugas motīvos – divi gudrie brāļi un trešais muļķītis, tēva novēlējums, ļauno un labo spēku pretstāvēšana, daiļā princese, viņas tēvs karalis un kaimiņu princis ar ne visai labiem nolūkiem. Un trīs mēģinājumi, kas nepieciešami mērķa sasniegšanai. Skolēniem bija iespēja iepazīt literāra darba ekranizējumu, izvērtējot tikumus: taisnīgums, gudrība, godīgums, mīlestība.

Ciemojamies “Apkalnmājās”

5.oktobrī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.a. un 3.a. klases skolēni devās uz “Apkalnmājām.
Tur viņi iepazinās ar Latgales tradicionālā dzīvesveida mantojumu un dizaina priekšmetiem.
Skolēni piedalījās radošajā darbnīcā, iepazinās ar ādas veidiem un izgatavoja sev jaukus ādas piekariņus rudens noskaņās.

Noslēgumā baudīja āra aktivitātes skaistajā Apkalnmāju teritorijā.

 

2021.gada 22.septembrī valsts finansētās programmas „Latvijas skolas somas” ietvaros 6.aB ,6.aC, 7.aB un daži 3.a klases skolēni apmeklēja

amatnieku darbnīcu ,,Apkalnmājas’’.

Pašlaik tā ir vienīgā amatnieku darbnīca Latvijā, kur izgatavo loka aizjūgam nepieciešamās  zirglietas. ,,Apkalnmājas’’ saimnieki Irēna Baufale un  Pēteris Reiniks nodarbojas ar zirglietu izgatavošanu. Ir ļoti svarīgi saglabāt, izkopt un popularizēt Latgales kultūrvēsturisko mantojumu.

Daži skolēni dalījās iespaidos par redzēto:

Sabīne: ,,Visvairāk patika piekariņu rotāšana, skaisti bija arī ādas maki, telefona maciņi, somiņas, brošas, jostiņas, siksnas.’’

Viktorija: ,, Patika arī izstāde, kurā bija māla podi, zvaniņi, svečturi, vāzes, austie grīdas celiņi, galdauti un citi darinājumi’’.

Valdis: ,,Bija interesants tantes Irēnas stāstījums. Patika mājas apkārtne, zvans, aka, rati, sunīte Kamēlīja, mājas gariņi, burvju akmens’’.

Andis: ,,Ieinteresēja stāsts par dažādām zvēru ādām, par ādas apstrādi, par ādas krāsošanu.

Jana: ,,Patika amatnieku darbnīca, piekariņu gatavošana’’.

Emīls: ,,Bija silti un labi. Bija garšīgas pusdienas un silta zāļu tēja.’’

Lai veicas popularizēt amatniecību kā lauku dzīvesveidu!

Klases audzinātāja V.Škrjaba

 

Virtuālā tiešsaistes izrāde “Vol.1 ANTIŅŠ”

25.maijā 5.,6.klases skolēni programmā “Latvijas skolas soma” tiešsaistē vēroja izrādi “Vol. 1 ANTIŅŠ”  pēc Raiņa lugas “Zelta zirgs” motīviem. Izrādē Latvijas Leļļu teātra aktieris Rihards Zelezņevs kopā ar skolēniem ļaujas Antiņa ideālajai sapņu pasaulei un izzina, kā, atrodoties četrās sienās, ar apkārt esošajām lietām paši varam būvēt savas sapņu pasaules.

Raiņa lugas galvenais vēstījums “dots devējam atdodas” ir vērtība, par kuru šajā savādajā laikā ir noderīgi atgādināt gan maziem, gan lieliem. Skolēniem tiek sniegta iespēja šo laiku pavadīt radoši kopā ar aktieri, gan izmantojot objektu teātra elementus, gan satiekot virtuāli citus vienaudžus, kā arī parādīt, ka teātris var notikt jebkur, ka teātrim obligāti nav nepieciešama grezna zāle un aktieri – tas var rasties arī mājās, skolas klasē vai kur citur, un par aktieri var kļūt ikviens, pat mazākais priekšmets, kas atrodas pa rokai. Izrāde saņēmusi “Spēlmaņu nakts 2019/2020” bērnu žūrijas balvu kā “Gada izrāde bērniem”.

Virtuālās tiešsaistes izrādes “Vol. 1 ANTIŅŠ” pēc Raiņa lugas “Zelta zirgs” motīviem skatītāji (5. un 6. klases skolēni)

 

Virtuālā ekskursija „Mystero Pecolli ilūzijas” muzejā

26.maijā 7.b, 8.b , 8.bB  skolēni, ievērojot visus drošības noteikumus, pulcējās skolas aktu zālē, lai noskatītos virtuālo ekskursiju „Mystero Pecolli ilūzijas” muzejā.

Skolēni labprāt paceļoja pa teātra  aizkulisēm, ieskatījās burvju lādēs un skapjos, kā arī pārliecinājās, ka burvju nūjiņa pastāv. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar ilūziju pasaules vēsturi un pasaulē populārākajiem  šī mākslas veida meistariem. Protams gribējās redzēt vairāk trikus, dažādas pārvērtības un brīnumus. Skolēni ļoti cer, ka būs iespēja šo teātri apmeklēt un noskatīties kādu izrādi īstenībā nevis virtuāli. Skolēni atzina, ka cirks ir vajadzīgs, lai visiem būtu jautri! Daži skolēni atzina, ka viņi arī gribētu iemācīties rādīt trikus, jo mākslinieki ir tik drusmīgi! Viņi nebaidās, ka kaut kas neizdosies. Paldies Skolas soma projektam par doto iespēju!

Teātra izrāde “Alise Brīnumzemē”

Jebkurš bērns, kaut reizīti gribētu nokļūt Brīnumzemē. Mūsu skolas 1.a.,1.b.,2.b.,3.b.,4.b.klašu skolēniem tika dota tāda iespēja. Programmas “Skolas soma” ietvaros mēs virtuāli apmeklējām teātra izrādi “Alise Brīnumzemē”. Nekādu valodu zināšanas nebija vajadzīgas, jo mēs vērojam dejas un klausījāmies brīnišķīgu mūziku. Visas darbības uz skatuves mijās ar burvju trikiem. Bija ļoti interesanti, aizraujoši un jautri.

Video izrāde “Makss un Morics”

6.b, 6.bB klase atsauksme par Latvijas skolas somas video izrādi “Makss un Morics”.

Артём Иванов: «Спектакль мне понравился тем, что был смешной. Я смеялся над проказами Макса и Морица, которые устраивали каверзы против уважаемых и серьёзных людей.
Главные герои напомнили мне докторов-клоунов, которых я видел в рижской больнице. Больница находилась в карантине, а клоуны пришли под окно моей палаты, и мне стало не так грустно.
  Было необычно смотреть спектакль дома, а не в театре.»

Анжелика Потапова: «Мне очень понравился спектакль. Он был весёлый.»

Артём Раньше: «Мнепонравились куклы, которые играли в спектакле. Актёры виртуозно управляли ими.
Смотреть было весело и интересно. Плохо, что мы не пошли в театр.»

Никита Сяткин:«Мне спектакль не понравился, потому что Макс и Морицочень громко кричали, делали разные пакости людям и были неаккуратно одеты.»

 

Ciemojamies “Medus foļvarkā” – biškopju saimniecībā

Projekta “Skolas soma” ietvaros mums bija kārtējā iespēja papildināt savu redzesloku un doties vērtīgā, izzinošā mācību  ekskursijā. Šoreiz IP 21015911/21 klases 2021.gada maijā devās uz Kaunatas pagasta Batņas ciemu, kur atrodas “Medus foļvarka” – biškopju saimniecība. Te ir vēsturiska, 1875. gadā celta un mūsdienās atjaunota, muižkunga vasaras rezidence, kas pateicoties darbīgās  Igovenu ģimenes pūlēm ir pārtapusi par biškopības paviljonu.

Mūs laipni sagaidīja bišu muižas saimnieks Māris Igovens. Sākumā varējām nogaršot medu un apskatīt bitenieka tērpu. Un pēc tam ļoti aizraujoši bija tuvplānā caur stiklu vērot bišu saimes dzīvi un stropa uzbūvi. Klausoties biškopja stāstījumu, uzzinājām, kā rodas medus, cik tas ir vērtīgs, kā cilvēki to izmanto. Turpinājumā katrs varēja padarboties ar medus sviedi, sasist medus šūnu rāmīti un izveidot vaska sveci. Vēl ar interesi apskatījām veco maizes krāsni. Samīļojām mazos kaķēnus. Un baudījām pankūkas ar medu un atspirdzinošu medus limonādi. Bijām ļoti gandarīti par izzinošo pasākumu un radošajām meistardarbnīcām ar iespēju katram līdzdarboties.

Lūznavas muižas apmeklējums

2021.gada 13.maijā 5.aB, 6.aB, 1.aB klases skolēni ,, Skolas somas” ietvaros apmeklēja Lūznavas muižu. Skolēni dalījās savos  iespaidos:

Katrīna: aizraujošs stāsts par muižas vēsturi. Uzzināju, ka muižas projektētājs- Staņislavs Kerbedzs, Redzēju uz jumta vējrādi. Tagad zinu, ka tur ir rakstīts 1911.Tas ir gads, kad pabeidza būvēt Lūznavas muižu;

Madara: muižai pieder  24 ha liels parks, 7 dīķi. Tur aug milzīgi koki. Mēs redzējām arī metāla koku. Slēpāmies liepas stumbrā;

Valdis: patika grafikas darbnīca. Man viss izdevās. Radošos darbiņus paņēmu uz mājām;

Sabīne: klausījos egļu šalkoņu, smaržoju vizbules, garšoju zaķskābenes;

Armands: uzzināju daudz  jauna par grafiku, tās vēsturi;

Oksana: uzzināju, ka muižas bēniņos dzīvo sikspārņi;

Viktorija: uzzināju, ka māksliniekus, kas strādā grafikas tehnikā, sauc par grafiķiem.

Laura: patika ,,dzelzs ābele’’ parka teritorijā;

Dana: ļoti patika suvenīru veidošana, patika spēlēties rotaļlaukumā

Liels paldies Lūznavas muižas laipnajām saimniecēm par profesionāli organizētajām aktivitātēm.

RPAC skolotāja V.Škrjaba

Ciemošanās “Bišu” mājās

1.aB un 2.aB 2021.gada pavasarī devās uz “Bišu” mājām. Paldies “Bišu” mājas saimniecei Ilgai Ivanovai par interesanto stāstījumu “Senlaicīgie Latgaļu māla trauki” un radošo nodarbību ar mālu “dāvana māmiņai”. Bērni pielietoja skolā iegūtās zināšanas un prasmes par latvju rakstu zīmēm, kuras zīmēja uz māla priekšmetiem.

Skolēni piedalījās lomu spēlēEs pazīstu māla podus”. Bērni tika iepazīstināti ar teritorijā augošajiem kokiem. 1.aB un 2.aB klase redzēja un aptaustīja no bērza tāsīm pagatavotos priekšmetus: rokassprādzes, maciņus, lādītes un pastalas. Nogaršojām liepu pumpurus un guvām enerģiju visai turpmākajai dienai.

 

Teatrālā pantonīma un cirka izrāde “PantoCirks”

2021.gada 10.un 11.maijā RPAC sākumskolas skolēniem, attālināti bija iespēja noskatīties teatrālās pantomīmas un cirka izrādi „PantoCirks”. Tajā 3 cirka mākslinieki Alīna, Dmitrijs un Valērijs (mīmi un akrobāti, žonglieri un triku meistari) rādīja teātri bez vārdiem (pantomīmu), dažādus trikus un „gumijas cilvēka” neticamos vingrojumus. Visvairāk skolēniem patika tieši „gumijas cilvēks” Valērijs, viņa triki ar lielo balonu – bumbu. Beigās skolēni darbojās paši – mākslinieku vadībā veica plastiskās akrobātikas pamatvingrojumus  – pantomīmas soļus, „stikla sienu”, „viļņus” ar rokām u.c. Izrāde skolēniem ļoti patika, jo tajā redzēja daudz pārsteidzošu, interesantu, neparastu, neredzētu priekšnesumu.

1.2.a. klases skolēnu atsauksmes par redzēto:

Izrādē mums patika viss.

Bijām pārsteigti, kad cilvēks-iguāna ielīda caurspīdīgajā kastē.

Vēl ļoti interesanta bija pantomīma ar dzelteno balonu.  Liels paldies par izrādi!

1.2.a klases zīmējumi, kas tapa pēc izrādes noskatīšanās: 

Paldies iniciatīvai „Latvijas skolas  soma”!

                                                                                                            Sākumskolas skolotāji

Z/s “Kotiņi”

2020.gada 7.oktobrī IP 21015911/21 klašu skolēni devās uz Viļakas novadu mācību ekskursijā uz Z/s “Kotiņi”, par kuru esam pateicīgi projektam “Skolas soma”. Skolēni apskatīja restaurētās Rekovas senās dzirnavas. Šajās telpās bija iespēja degustēt daudzveidīgus ēdienus, kas pagatavoti pēc mūsu senču tradicionālajām receptēm no saviem lauksaimniecības produktiem, izmantojot pākšaugu miltus, pērļu grūbas, paštaisītu eļļu. Tepat arī aplūkojām bagātīgo zemnieku saimniecības ražojumu klāstu un nopirkām dažādus graudu un pākšaugu putraimus un miltus.

Zemnieku saimniecībā  “Kotiņi” uzzinājām visu grauda ceļu līdz maizes klaipam, iepazināmies ar grandiozo ražotni, redzējām, kā tiek uzglabāti lielie miltu krājumi, apskatījām  moderno lauksaimniecības tehnikas  autoparku un veco dzirnakmeņu kolekciju. Ekskursija bija ļoti izzinoša un jauka.

“Atklāj ģitāru!”

2020.gada rudenī RPAC skolēniem bija izdevība iepazīt ģitārspēli. Koncerta pirmajā daļā bija dzirdami virtuozi paraugdemonstrējumi ģitārasspēlē, kā arī skolēni tika iepazīstināti ar daudz neredzētām un modernām metodēm kā spēlēt ģitāru. Tika demonstrētas dažādas tehnoloģijas, kuras šobrīd ģitāristi visā pasaulē izmanto, lai sasniegtu jaunus skaņu tembrus. Koncertā varēja dzirdēt akadēmiskā, populārā, džeza, roka un citus mūzikas stilus. Ģitārists Jānis Bērzinš spēlēja uz akustiskās, elektriskās, klasiskās un basaģitāras, kā arī bija daudzi efektu pedāļi un skaņas pastiprinātāji. Tika demonstrēti arī vairāki triki, kā, piemēram, divu ģitāru spēlēšana vienlaicīgi, skaņu ierakstīšana cilpās un ģitāras izmantošana kā perkusiju instrumentu. Otrajā daļā skolēniem bija iespēja tuvumā apskatīt ģitāras un dažādas ierīces, kuras pastiprina un izmaina ģitāras skaņu (efektu pedāļi, pastiprinātāji) un bija iespēja tās izmēģināt pašiem. Izglītojošā koncerta otrajā daļā skolēni kopā ar Jāni uzspēlēja, uzklausīja pamācības un iedrošinājumus.

“Māla pikuča piedzīvojumi”

2020.gada 7.oktobrī 1.b. un 2.b.klašu skolēni apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeja pedagoģisko programmu “Māla pikuča piedzīvojumi”. Muzejā mūs laipni sagaidīja pedagoģiskās programmas skolotājs. Nodarbība sākās ar ekskursiju, kurā skolotājs iepazīstināja skolēnus ar arheoloģiskiem izrakumiem un mūsdienu trauku izstādi no māla. Bērni bija sajūsmā, kad viņiem bija dota iespēja pasvilpot ar māla svilpēm. Pēc tam mēs devāmies uz klasi un uzzīmējam katrs savu sapņu podu, kuru pēc tam uztaisījām ar speciālu datora programmu. Visi gribēja pamēģināt, bet laiks bija ierobežots. Beigās bērniem bija dota iespēja pašiem izveidot savu krūzi vai podu no māla. Visus darbus mēs paņēmam līdzi. Nodarbība bija interesanta un pamācoša. Paldies muzeja darbiniekiem par atsaucību un ieguldīto darbu.

Ar Latvijas skolas somu iepazīstot Ludzu!

2020.gada 6.oktobrī  „Latvijas skolas somas” ietvaros 1.1.a un 2.a klases skolēni devās mācību  ekskursijā uz Ludzu. Ludzas Novadpētniecības muzejā skolēni apmeklēja muzejpedagoģisko programmu „Meža putni”.  Programmas laikā skolēni iepazinās  ar Latvijas meža putniem un to dzīvesveidu, veidoja priekšstatu par meža putniem:  nometniekiem un gājputniem,  viņu  ligzdošanas vietām un barības avotiem, ar  interesi klausījās par putnu novērošanu un pētīšanu. Bija iespēja pētīt putnu izbāžņus. Tas bija lielisks veids kā audzināt mīlestību pret putniem. Ekskursijas turpinājumā  gida pavadībā devās izzināt visu par un ap Ludzas pilskalnu.

Paldies „Latvijas skolas soma”!

Latvijas skolas soma “Andrupenes lauku sētā”

,,Andrupenes lauku sētā” var iepazīties ar simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, ar dažādiem  darbarīkiem un sadzīves priekšmetiem. Skolēni ar interesi klausās lauku sētas saimnieci- muzeja vadītāju Skaidrīti Pauliņu, vēro veco ēku jumtus no niedrēm un skaidām, no māla veido ,,laimes pogas’’, gatavo un nobauda Latgales kulinārā mantojuma “brīnumu”- kļockas, māla traukos degustē zupu, cienās ar pašcepto maizīti un pašgatavoto sviestu. Pēc sātīgā ēdiena skolēni var doties pastaigā pa purva taku,  kāpt pa stāvām koka kāpnēm, izjust dabas burvību, pētīt sūnas un ķērpjus.

2020.gada 29.septembrī 5.aB, 5C, 6.aB, 3.b, 4.b  klases skolēni

14.oktobrī 1.2.a, 4.a. klases skolēni

13.oktobrī RPAC 1.a/2.a klases skolēni

“Māla pikuča piedzīvojumi’’

10.decembrī 4.B/5.B klases skolēni  apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju, kur ,,Latvijas skolas somas” ietvaros iepazinās ar virtuālo spēli ,,Māla pikuča piedzīvojumi’’.
Skolēni izzināja, kā māls pārvēršas podos un  svečturos, nostiprināja  zināšanas par Latgales keramikas daudzveidību.  Bija iespēja pašiem no māla izveidot  ezīšus . Paštaisītos darbus, skolēni varēja paņemt uz mājām.

Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra skolotāja Vija Škrjaba

9.a un 9.b klašu skolēni iepazīst Daugavpils kultūras mantojumu – Daugavpils cietoksni un Daugavpils skrošu rūpnīcu

2019.gada 6.novembrī Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra 9.klašu audzēkņiem bija iespēja doties mācību ekskursijā iniciatīvas „ Latvijas skolas soma” ietvaros uz Daugavpili un klātienē apskatīt vēstures liecības, dzirdēt informāciju par Daugavpils cietoksni un noskaidrot skrošu liešanas “noslēpumus” Daugavpils skrošu rūpnīcā.

Skolēni noskaidroja, ka Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē, kuru sāka celt Krievijas impērijas armija, lai stiprinātu Krievijas impērijas rietumu robežas, gatavojoties karam ar Napoleonu. Mūsdienās cietoksnis strauji attīstās un ik gadu piesaista arvien vairāk tūristu gan no Latvijas, gan arī ārvalstīm.

Cietokšņa apskates laikā skolēni izmēģināja aizvērt galvenos  Nikolaja vārtus,  ielūkojās arī cietokšņa kazemātos un ūdenstorņa ēkas otrajā stāvā.

Šis cietokšņa apmeklējums arī nostiprināja izpratni par to, kas ir kultūrvēsturiskie pieminekļi, kāpēc tie ir saglabājami, kā notiek to restaurācijas process.

Savukārt Daugavpils skrošu rūpnīca ir viens no vecākajiem industriālā mantojuma objektiem Latvijā, kur skolēni gida pavadībā saņēma informāciju par  skrošu rūpnīcas vēsturi, apskatīja vēsturiskā skrošu apstrādes ceha šķirošanas, žāvēšanas u.c. iekārtas, turklāt izmēģināja sevi šāvēja lomā, kur katram bija iespēja izmēģināt izšaut ar ieroci un censties trāpīt mērķī.

Mācību ekskursija skolēniem bija aizraujoša un jaunas informācijas pilna.

Paldies gan Daugavpils cietokšņa, gan Daugavpils skrošu rūpnīcas gidēm par atsaucību un interesanto stāstījumu!

Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra skolotāja Karolīna Vanaga

Andrupenes lauku sētā

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros IP 21015911 un IP 21015921 klašu skolēni un arodklase 9. oktobrī devās mācību ekskursijā ar nolūku iepazīt latgaļu senās tradīcijas un nodarbes. Pirms pasākuma ar skolēniem noskaidrojām, kā mūsu senči apstrādāja zemi, audzēja labību un linus, kopa lopus, zvejoja vietējos ezeros, darināja māla traukus.
Ceļojuma pirmais galapunkts bija Andrupenes ciems.
“Andrupenes lauku sētā” mūs sagaidīja meistare Evija no biedrības “Teira latgalīšu moksla”, kura sākumā bērnus iepazīstināja ar senās kokles skanējumu, pēc tam tos iesaistīja ritmiskas latgaļu dziesmas izpildījumā. Un tad, pastāstījusi par tradicionālo latgaliešu amatnieku nodarbi – māla trauku un dekoru darināšanu, iedalīja katram skolēnam māla pikuci, un bērniem bija iespēja izveidot savu māla bļodiņu, kuru drīkstēja paņemt sev līdzi.
Andrupenes muzejā “Lauku sēta” bija lieliska iespēja uzzināt daudz ko par seno latgaļu dzīves ikdienu, par viņu saimniecības darbiem, apskatīt vecos darbarīkus. No muzeja darbinieces Diānas stāstījuma skolēni uzzināja par sviesta darināšanas , maizes cepšanas, linu apstrādes mehānismiem, audēju stellēm un tradicionālajām latgaļu segām, un vēl daudz ko citu. Interesanti bija aplūkot arī melno pirtiņu un seno klēti ar vecajiem koka traukiem. Un turpinājumā mūs gaidīja visgaršīgākā meistardarbnīca pie “saimes galda”. Muzeja saimniece Diāna bija sagatavojusi lielu bļodu ar mīklu, no kuras katrs skolēns varēja lipināt sev pīrādziņus ar biezpienu – latgaliešu tradicionālās kļockas. Kamēr visi ēdām līdzpaņemtās skolas pusdienas, mūsu darinātās kļockas Diāna sacepa, un visi ar sajūsmu varējām ar tām mieloties, jo tās bija patiesi garšīgas.
Ekskursijas turpinājumā mēs apmeklējām Jaundomes muižu netālu no Ezerniekiem, kur atrodas Rāznas nacionālā parka Vides izglītības centrs.
Te skolēni uzzināja ļoti daudz ko par saldūdens zivīm, par rāpuļu un abenieku dzīvi, apskatīja ļoti kvalitatīvo zivju mulāžu kolekciju.
Neskatoties uz lietaino laiku, visu ceļojumu mēs jūsmojām par zelta rudens krāšņumu un Latgales skaisto dabu.
Pēc ekskursijas skolēni dalījās iespaidos un stāstīja, ko jaunu ir uzzinājuši.

2019.gada 1.oktobris
4.B, 5.B, 2.b, 3.b. kl. skolēni

Valsts programmas ,,Latvijas skolas soma’’ ietvaros mēs apmeklējām Zilupes novadu, kur  iepazināmies ar dabas un kultūrvēstures vērtībām, apmeklējām floristikas darbnīcu, iepazināmies ar latviešu amatniecības tradīcijām senatnē un tagad.
Apmeklējām Istras Dabas parku, kur kāpām Tiškova kalnā. Uzzinājām, ka šo kalnu ieskauj trīs ezeri – Istras ezers, Audzeļu ezers un Dziļezers ar savām skaistajām salām. Redzējām visīsāko Latvijas upi, kurai nav nosaukuma.
Kāpām arī  Rūdovas kalnā,  kas paceļas 243,4 m virs jūras līmeņa, baudījām pārsteidzošo ainavu.
Apskatījām  deviņas Lauderu dižapses, kuras pēc apjoma ir vislielākās Latvijā. Pētījām  apšu mizas struktūru, ķērpjus, lapas, meklējām atšķirības un kopējās pazīmes. Uzzinājām, ka visiem dižkokiem ir vienāds marķējums.
Iegriezāmies Sv. Dominika Pasienes Romas katoļu baznīcā, kura no ārpuses atgādināja Aglonas baziliku. Kā mākslas darbus vērojām  altāri un  kanceli.
Organizējām aktivitātes sauso smiltāju pļavā, kura ir Eiropas nozīmes biotops.
Ilgas Ivanovas vadībā taisījām mājas gariņus, bet ar Jurija Ivanova palīdzību vārījām  zupu.
Mācījāmies dzīves prasmes, pilnveidojām pašapkalpošanās iemaņas.

Skolotājas Vija Škrjaba un Irina Zvjagina

Teātra izrāde „Ole Lukoije”

 

” Neviens nezina tik daudz pasaku, cik zina Ole Lukoije. Viņš gan prot vareni stāstīt! Vakarā, kad bērni samiegojas, ierodas Ole Lukoije. Vienās zeķēs viņš klusītiņām nāk augšup pa kāpnēm, nedzirdami iesoļo istabā un apsēžas uz gultas malas. Katrā padusē viņam lietussargs viens ar košām bildītēm, kuru viņš izpleš pār labiem bērniem, un tad tie visu nakti sapņo visjaukākās pasakas; bet otru, pavisam vienkāršu, viņš izpleš pār nepaklausīgiem bērniem, un tie savukārt guļ visu nakti kā bluķi, un no rīta atklājas, ka viņi itin neko nav sapņojuši…”

Skolēni dalās savos iespaidos par  teātra izrādi „Ole Lukoije”
Aleksandrs: „Man patika šī izrāde, Visinteresantākie likās putns un princese. Visi aktieri talantīgi!”
Dairis „Atceros kā pelēni nozaga mēnesi. Tas bija jautri!”
Markuss: „Visinteresantākie aktieri, manuprāt, bija peles, alvas zaldātiņš un Ķīnas imperators.”
Jevgēnijs: „Man izrādē viss patika, jo bija jautri un smieklīgi.”
Aleks: „Bija ļoti interesanti, tomēr tajā brīdī, kad sapņu vīriņš izlīda no skapja, es sabijos.”
Andris: „Izrāde bija jauka. Patika kā alvas zaldātiņš izrēķinājās ar melno briesmoni!”
„Aizraujoša un interesanta izrāde no tās sākuma līdz beigām.”
„Ļoti lai aktieri, to sniegums”
„Skaisti tērpi, daudzveidīgas dekorācijas un smieklīgas situācijas. Pārsteigumi.”
„Man patika, ka bijām kopā ar aktieriem uz skatuves”

7.B: Mums ļoti patika varoņu tērpi. Izrāde bnija smieklīga, bet tajā pašā laikā pamācoša.

1.2.a: Izrādē darbojās ļoti skaista princese un arī pārējie varoņi bija skaisti. Mēs atcerēsimies, ka vienmēr jābūt izpalīdzīgiem un draudzīgiem.

Mums ļoti, ļoti patika. Paldies „Latvijas skolas soma”!!!

 

1.klases iespaidi par teātra izrādi “Cariene varde”

“Teātra izrāde bija brīnišķīga, mūsdienīga. mūs apbūra pasakaina atmosfēra, tērpi, dekorācijas, mūzika, dziesmas, video projekcijas. Brīžiem mums radās sajūta, ka atrodamies tur – uz skatuves, ar pasakas varoņiem. Mēs kopā ar aktieriem līdzpārdzīvojam par carieni – vardi, Ivanu, par jauku raganu un ļaunu, viltīgu Nemirstīgu – Kaščeju”.

Paldies valsts programmai “Latvijas skolas soma” un teātrim “Joriks” par izrādi.

ZINOO centrā un Skrošu rupnīcā

23.maijā Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra 4.a  klases skolēni  programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros devās ekskursijā uz Daugavpils ZINOO centru un Daugavpils Skrošu rūpnīcu.

Bērni dalījās savos  iespaidos:

Sintija: Skrošu rūpnīcā rādīja filmu par to, kā taisa skrotis.Visvairāk man patika šaut mērķī. Zinoo centrā man patika spēlēties smiltīs, kuras mainīja krāsu.

Kristaps: Zinoo centrā varēja salikt visus iekšējos orgānus cilvēka ķermeņa modelī. Tas bija grūti! Un vēl man ļoti patika spēlēt uz klavierēm.

Adriāna: Skrošu rūpnīcā mums rādīja dažāda lieluma skrotis. Redzēju, ka ar ļoti mazu skroti var nošaut pīli. Zinoo  centrā man patika skatīties mikroskopā .

Paldies! Mums ļoti patika!

Ekskursija pa Vidzemes skaistākajām vietām

          

Rēzeknes internātpamatskolas  – attīstības centra 4. – 7.klašu cītīgākie grāmatu lasītāji, arī Bērnu un jauniešu žūrijas dalībnieki šī gada 16.maijā devās jaukā ekskursijā pa Vidzemes, mūsuprāt, skaistākajām vietām.

Pārbraukuši Latgales un Vidzemes robežupei Aiviekstei, mēģinājām atrauties no mobilajiem telefoniem, sākām pētīt mūsu Latvijas skaisto dabu. Madona – lielākā pilsēta, kurā diemžēl nepakavējāmies, bet jau pl.10.00 bijām Vecpiebalgas pagasta „Saulrietos” – rakstnieka Kārļa Skalbes memoriālajā muzejā.

Mūs pārsteidza daudz kas – vispirms, muzejā ieejot, ir jāuzvelk kājās auduma čības, jāprot ar tām staigāt, gan ejot no vienas telpas uz nākošo, gan pārvietojoties pa kāpnēm. Gide Ilona Muižniece ļoti jauki iepazīstināja ar K.Skalbes personību, viņa nozīmi Latvijas kultūrvēsturē, gan arī ļāva it kā rakstnieka acīm paskatīties no balkona uz skaisto Alauksta ezeru, gan dzejnieka un viņas dzīvesbiedres tulkotājas Lizetes atdusas vietu un kokiem, kokiem, kokiem… Skolēniem ļoti patika šī neparastā, vēsturiskā māja un gleznainā apkārtne.

Piebraucot pie Braku memoriālā muzejs ieejas celiņa, redzējām uz soliņa sēžam kādu vienkāršu sievieti, bet izrādījās, ka tā ir mūsu gide Anna Kuzina. Jauki bija visiem kopā sasveicināties ar rakstnieku, sakot korī Labdien, mīļo Blaumani!” Pilsētas bērniem daudz kas šai teritorijā likās nesaprotams, piemēram, kas ir piedarbs, kas ir vāgūzis, kādam nolūkam ir bijusi būvēta viena vai otra lielāka vai mazāka ēka. Interesanti bija iziet cauri rijai, mēģināt saprast, kā var apstrādāt linus, kā var izkaltēt labību, kā strādāt tikai skala gaismā garajos rudens un ziemas vakaros. Saimes galā, R.Blaumaņa, kā viņa mammas istabās, šķiet,  joprojām jūt rakstnieka klātbūtni. Tā viens no skolēniem pēc ekskursijas atzina, ka šeit, Braku memoriālajā muzejā,  saglabājas latviešu tradīcijas.

Kā var būt Vidzemē un neiepazīties ar šī novada simbolu – Gaiziņkalnu? Skaista apkārtne, bet, kad tu esi uzkāpis 362 metrus augstajā virsotnē, tik tiešām vari apbrīnot mūsu mazās, bet gleznainās Latvijas skaistumu, varenumu, dabas pasakainās ainavas.

Ekskursija bija „pamācoša, interesanta un aizraujoša”, tā rakstīja Artis. Agrita domāja, ka tā bija lieliska. Visi ceļotāji bija apmierināti ar saturīgi pavadīto dienu un lielisko iespēju ceļot. Skolas somas piedāvātā programma tika realizēta.

            Latviešu valodas un literatūras skolotāja Anna Sidarāne.

Šoreiz Gulbene!

Valsts finansētās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a/6a. un 5.b/6.b klases skolēni devās ekskursijā uz Gulbeni, kur apmeklēja izglītojošu un interaktīvu centru “Dzelzceļš un Tvaiks”.

Ekskursijas laikā tika apskatīta Gulbenes dzelzceļa stacija un vēsturiskā ēka.

Noskatoties izglītojošo filmu par Gulbenes dzelzceļu, apskatot un pašiem izmēģinot mūsdienīgas 20 interaktīvās ierīces, skolēniem papildinājās un  veidojās jauni priekšstati par dzelzceļu. Viņiem bija iespēja izmēģināt būt par vilces līdzekļa vadītāju (mašīnistu), kā arī iegūt biļeti braucienam uz sev izvēlētu galamērķi. Uzzināja par lokomotīvju attīstību un pasaulē modernāko un ātrāko vilcienu, kā arī paši izmēģināja to vadīt. Noskaidroja, kā lokomotīvei ātrāk nokļūt depo, izmantojot pēc iespējas mazāk pārmiju. Izmēģināja un saprata kā darbojas dīzeļdzinējs, trīša mehānisms un izbaudīja daudzas citas aizraujošas aktivitātes.

Ekskursija uz Gulbeni izdevās!

Viļakas Romas katoļu baznīcā un Rugāju novada Saipetniekos

Valsts simtgadei veltītās iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, kas sniedz papildus iespējas skolēniem iepazīt mūsu kultūrvēsturisko mantojumu, 8.maijā  mēs devāmies ekskursijā uz Viļaku, kur apskatījām slaveno kultūras un arhitektūras pieminekli – Viļakas Romas katoļu baznīcu.  Priesteris Guntars Skutels ļoti atraktīvi un saturīgi, saprotamā mūsu bērniem valodā pastāstīja par baznīcas vēsturi un šodienu, par draudzes ikdienu.

Atpakaļceļā mēs iegriezāmies Rugāju novada Saipetniekos, kas ir senlietu privātmuzejs ar 5000 eksponātiem. Viss brauciens bija lielisks – ar daudziem spilgtiem iespaidiem, saulainu laiku un burvīgu noskaņojumu.

            IP 21015911 MB vadītāja Biruta Ribakova

ZINOO centrā un Skrošu rupnīcā

Šī gada 7.maijā Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra 2.a, 6.,9.B klašu skolēni  programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros bija devušies ekskursijā uz Daugavpils ZINOO centru un Daugavpils Skrošu rūpnīcu. ZINOO centrā aplūkojām ekspozīciju, kurā iekļauti desmitiem interaktīvu eksponātu, darbojāmies ar tiem, būvējām debesskrāpi no ierobežotiem materiāliem…Daugavpils Skrošu rūpnīcā iepazināmies ar vēsturisko ēku, skrošu liešanas vēsturi, tehnoloģiju, varējām arī iejusties mednieku lomā…Mums ekskursija ļoti patika! Paldies!

RIAC 1.2.a klase valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA”

ietvaros bija iespēja apmeklēt :

Datums

Vieta

Objekts/ programma/pasākums

16.10.2018.

Latgales kultūrvēstures muzejs (Rēzekne)

Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas

17.10.2018.

Ekskursija uz Ludzu

  • Ludzas muzejs- programma par Latvijas dzīvniekiem, ieskats pastāvīgajās ekspozīcijās.
  • Valsts robežsardzes aviācijas bāze-ekskursija.
  • Ludzas pilskalns.

06.11.2018.

Rēzeknes Tautas teātris

Izrāde „Ačgārnās pasakas”

27.11.2018.

Latgales koncertzāle „Gors”- Rēzekne

Ekskursija pa „Gora” telpām.

16.10.2018. 1.2.a klase Latgales kultūrvēstures muzejā (Rēzekne) – Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas – pašu radošie darbi.

Paldies „Latvijas skolas somai ” par iespēju baudīt mākslu

Kurš gan nav spēlējies ar lellēm, lācīšiem, sunīšiem un  kaķīšiem! Tas bija tik sen un pavisam nesen… .

Bet kas ir leļļu teātris? Valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros to devās noskaidrot Rēzeknes internātpamatskolas  – attīstības centra 3.-9. klašu  skolēni. Tepat, mūsu vietējā pilsētas koncertzālē „GORS”, bija iespēja noskatīties lielisku Latvijas leļļu teātra izrādi „Pēdu dzinējs Caps”.

Izrāde bija aizraujoša – muzikāla, saturīga un interesanta, ar bagātīgu dekorāciju klāstu. Profesionāli aktieri un leļļu tēli veidoja vienu veselu – individualizētu varoni.

Skanēja smiekli un  aplausi, jo patiesi bija interesanti.

Sagatavoja Anna Sidarāne

 

Arhīvs

„Latvijas skolas soma” un „Labie bērni”

2018.gada 29.oktobrī Rēzeknes internātpamatskolas-attīstības centra 6.a, 8.a un 9.a klases skolēni apmeklēja Valmieras drāmas teātri un noskatījās izrādi „Labie bērni”. Šis režisora Reiņa Suhanova  iestudētais darbs stāsta par pusaudžu problēmām valodā un formā, kas ir ikdienišķa un tepat apkārt.

„Labie bērni” nominēta 2017./2018. gada sezonas Latvijas teātru gada balvai 2 kategorijās: „Gada izrāde pusaudžiem” un „Gada jaunais skatuves mākslinieks” (Madara Bore par Hlojas lomu).

Paldies „Latvijas skolas somai ” par iespēju baudīt mākslu

Kurš gan nav spēlējies ar lellēm, lācīšiem, sunīšiem un  kaķīšiem! Tas bija tik sen un pavisam nesen… .

Bet kas ir leļļu teātris? Valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros to devās noskaidrot Rēzeknes internātpamatskolas  – attīstības centra 3.-9. klašu  skolēni. Tepat, mūsu vietējā pilsētas koncertzālē „GORS”, bija iespēja noskatīties lielisku Latvijas leļļu teātra izrādi „Pēdu dzinējs Caps”.

Izrāde bija aizraujoša – muzikāla, saturīga un interesanta, ar bagātīgu dekorāciju klāstu. Profesionāli aktieri un leļļu tēli veidoja vienu veselu – individualizētu varoni.

Skanēja smiekli un  aplausi, jo patiesi bija interesanti.

Sagatavoja Anna Sidarāne

 

RIAC 1.2.a klase valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA”

ietvaros bija iespēja apmeklēt :

Datums

Vieta

Objekts/ programma/pasākums

16.10.2018.

Latgales kultūrvēstures muzejs (Rēzekne)

Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas

17.10.2018.

Ekskursija uz Ludzu

  • Ludzas muzejs- programma par Latvijas dzīvniekiem, ieskats pastāvīgajās ekspozīcijās.
  • Valsts robežsardzes aviācijas bāze-ekskursija.
  • Ludzas pilskalns.

06.11.2018.

Rēzeknes Tautas teātris

Izrāde „Ačgārnās pasakas”

27.11.2018.

Latgales koncertzāle „Gors”- Rēzekne

Ekskursija pa „Gora” telpām.

16.10.2018. 1.2.a klase Latgales kultūrvēstures muzejā (Rēzekne) – Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas – pašu radošie darbi.

Šoreiz Gulbene!

Valsts finansētās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a/6a. un 5.b/6.b klases skolēni devās ekskursijā uz Gulbeni, kur apmeklēja izglītojošu un interaktīvu centru “Dzelzceļš un Tvaiks”.

Ekskursijas laikā tika apskatīta Gulbenes dzelzceļa stacija un vēsturiskā ēka.

Noskatoties izglītojošo filmu par Gulbenes dzelzceļu, apskatot un pašiem izmēģinot mūsdienīgas 20 interaktīvās ierīces, skolēniem papildinājās un  veidojās jauni priekšstati par dzelzceļu. Viņiem bija iespēja izmēģināt būt par vilces līdzekļa vadītāju (mašīnistu), kā arī iegūt biļeti braucienam uz sev izvēlētu galamērķi. Uzzināja par lokomotīvju attīstību un pasaulē modernāko un ātrāko vilcienu, kā arī paši izmēģināja to vadīt. Noskaidroja, kā lokomotīvei ātrāk nokļūt depo, izmantojot pēc iespējas mazāk pārmiju. Izmēģināja un saprata kā darbojas dīzeļdzinējs, trīša mehānisms un izbaudīja daudzas citas aizraujošas aktivitātes.

Ekskursija uz Gulbeni izdevās!

Viļakas Romas katoļu baznīcā un Rugāju novada Saipetniekos

Valsts simtgadei veltītās iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, kas sniedz papildus iespējas skolēniem iepazīt mūsu kultūrvēsturisko mantojumu, 8.maijā  mēs devāmies ekskursijā uz Viļaku, kur apskatījām slaveno kultūras un arhitektūras pieminekli – Viļakas Romas katoļu baznīcu.  Priesteris Guntars Skutels ļoti atraktīvi un saturīgi, saprotamā mūsu bērniem valodā pastāstīja par baznīcas vēsturi un šodienu, par draudzes ikdienu.

Atpakaļceļā mēs iegriezāmies Rugāju novada Saipetniekos, kas ir senlietu privātmuzejs ar 5000 eksponātiem. Viss brauciens bija lielisks – ar daudziem spilgtiem iespaidiem, saulainu laiku un burvīgu noskaņojumu.

            IP 21015911 MB vadītāja Biruta Ribakova