Manas sniegpārsliņas stāsts
Laikā posmā no 4.decembra līdz 25.decembrim kultūrizglītības programmas Latvijas skolas soma ietvaros 1.-9.aB, bB klašu skolēni apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju, kur apskatīja amatnieku izstādi un piedalījās radošajā darbnīcā ,,Sniegpārsliņu veidošana no dzijas”. Skolēni savas izgatavotās sniegpārsliņas varēja paņemt uz mājām. Daži skolēni izteica vēlēšanos veidot vairākas sniegpārslas. Tāpēc, saliekot visu kopā, mums patiešām sanākusi bagātīga sniegpārsliņu deja, kur katra sniegpārsliņa ir īpaša ar to, ka ir citādāka!
Ciemojamies Preiļos!
Ciemojamies Gulbenes un Balvu novados!
Ciemojamies Krāslavas Amatniecības centrā!
Ciemojamies Ludzas Novadpētniecības muzejā
1.a B klase programmas Latvijas skolas soma somas ietvaros apmeklēja Ludzas Novadpētniecības muzeju. Muzejpedagoģiskajā programmā “Dzīvnieku valstī” skolēni iepazinās ar Dabas ekspozīcijā pārstāvētiem savvaļas dzīvniekiem. Kopā ar Meža māti tika izspēlētas dažādas izzinošās rotaļas.
“Un atkal Pifs!”
Šī gada 21.septembrī RPAC 2.aB/3.aB un 2.bB/3.bB klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja koncertzāli “GORS”, kur noskatījās leģendāro Latvijas Leļļu teātra viesizrādi – UN ATKAL PIFS. Visiem izrāde ļoti patika. Iepriecināja labsirdīgais sunītis PIFS, nekaunīgais runcis Herkuless, gādīgā krustmāte Agate un krusttētiņš Tontons, mazulītis Dudu, kā arī skaistās, līdzi dziedamās dziesmas.
Ciemojamies Alūksnē!
Ciemojamies Aglonas maizes muzejā!
Pavasarī programmas Latvijas skolas soma ietvaros bija iespēja pašiem aizbraukt uz Aglonas maizes muzeju un reāli pašiem izbaudīt maizes cepšanas mākslu. Sajust rokās mīklu, mīļi noglāstīt un izveidot SAVU kukulīti. Īpašu! Ar īpašu atšķirības zīmi! Katram savu! Paldies Saimniecei Vijai par uzņemšanu, garšīgo maizīti , tēju un mājīgumu!
Ciemojamies Andrupenes lauku sētā!
2023.gada 25.maijā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mēs, 1.a/1.aB klases skolēni, skolotājas Inese un Solveiga, sēdāmies skolas autobusā, lai apmeklētu Andrupenes lauku sētu- muzeju. Tur mēs iepazinām ceļu no grauda līdz maizei, t.i., iepazinām rudzu un kviešu graudus, vārpas, malām miltus starp dzirnakmeņiem, sijājām miltus, atdalot smalkos no rupjajiem, izmēģinājām darboties ar spriguli, iepazinām citus senos darbarīkus un telpas (klēti, pirti, riju, smēdi). Tad salasījām kļavu lapas, ko likām uz maizes lāpstas, piedalījāmies maizes kukulīša veidošanā un ielikšanā krāsnī. Visbeidzot baudījām siltu maizīti ar ķiploku sviestu. Tas bija tik garšīgi! Ekskursija mums ļoti patika. Iesakām visiem, kuri vēl nav Andrupenē bijuši, turp aizbraukt!
Skatāmies kino!
26.maijā programmas Latvijas skolas soma ietvaros RPAC skolēni apmeklēja multfilmu Gorā. Bērnus “uzrunāja” skaistā animācija un spilgtās krāsas negaidīti pavērsieni un neparasti notikumi. Visvairāk patika interesantā pasaule zem gultas. Citiem saistoša bija multfilmas daļa “Frikadeles un pelmeņi”. Patika arī fragments zoodārzā.
Skolēnus pārsteidza multfilmas autoru bagātā fantāzija!
Atraktīvi darbojamies Gulbenes dzelzceļa muzejā
Ciemojamies Skrindu muzejā
Sveika, Jasmuiža!
19. maijā 8.a, 8.b, B un 6.b klases skolēni “Latvijas skolas somas” ietvaros piedalījās izzinošā nodarbībā – Jasmuižā.
Kas mums ir Latvija?
Uz šo jautājumu centās atbildēt režisors Edvīns Klimanovs izrādē “METODE”. 23.maijā 8.a klase devās uz Rēzeknes pilsētas teātri “Joriks”, lai programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros noskatītos šo izrādi. Viencēliena sižets veidots pēc Jāņa Joņeva stāsta ar tādu pašu nosaukumu “Metode”. Galvenais varonis Ervīns (aktieris Ričards Murāns) devies starpkultūru apmaiņas projektā uz Franciju. Viņam dažu mēnešu laikā ir jāuzraksta stāsts par Latviju. Ervīns to uztver pozitīvi, jo nākotnē vēlas kļūt par rakstnieku. Bet viņam nekas nesanāk. Bet tad kādā jaukā dienā pasaulē notiek apvērsums, kas rosināja Ervīnu saprast, cik ļoti viņš mīl savu dzimteni.
Skolēni par izrādi:
“Bieži izskanēja vārds Bonjour! Galvenais varonis gribēja iedvesmoties no draugiem, paziņām, lai uzrakstītu stāstu par par Latviju.”
“Patika sasveicināšanās franciski. Izrāde bija ļoti emocionāla.”
“Man patika – lai pastāstītu, kur atrodas Latvija, tika iesaistīti skatītāji, mēs bijām Latvijas kaimiņvalstis.”
“Patika. Bija interesanti.”
“Patika. Izrādē bija laba mūzika, aktieri dejoja.”
Ceļojam atpakaļ uz viduslaikiem!
Skaistā, saulainā pavasara dienā – 10.maijā- profesionālo klašu izglītojamie programmas Latvijas skolas soma ietvaros devās mācību ekskursijā uz Ludzas novadpētniecības muzeju. Skolēni uzzināja, kā dzīvoja mūsu senči viduslaikos, noskatījās filmiņu par pils iekārtojumu, iejutās tirgotāju, bruņinieku, mācītāja, audēju un viduslaiku sieviešu lomās. Izkala savu laimes naudiņu. Salīdzināja, kā tajos laikos dzīvoja bagātie un nabadzīgie iedzīvotāji. Nobeigumā apskatīja Latvijas senākās pilsētas – Ludzas – pilsdrupas un Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcu. Skolotājas Ilona Augustova un Ilga Višķere.
Ciemojamies Aglonā!
Ciemojamies Ludzas Novadpētniecības muzejā!
Šonedēļ mūsu skolēni programmas Latvijas skolas soma ietvaros apciemoja Ludzas Novadpētniecības muzeju. Devāmies aizraujošā ceļojumā ar meža māti pa noslēpumaino dzīvās dabas valstību. Ekspozīcijā atainoti četri novada raksturīgākie biotopi: mežs, pļava, purvs un ezers. Ar oriģinālo apgaismojumu, putnu un dzīvnieku valstība kļuva tik aizraujoši noslēpumaina, ka tā ieinteresēja ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos.
Ciemojamies Līvānu stikla fabrikā
4.b, 4.bB, 3.bB klases 26.04.2023. programmas “ Skolas soma” ietvaros, apmeklēja Līvānu stikla fabriku, kura ir vienīga Latvijā. Skolēni iepazinās ar stikla pūtēju amatu un stikla izgatavošanas tehnoloģiju. Mūsu acu priekšā tapa zelta zivtiņa un “stikla balons”. Ekskursijas laikā mēs iepazināmies ar stikla izstrādājumu vēsturi Līvānos. Apskatījām stikla un veco darbarīku izstādi. Ekskursijas izskaņa pastaigājamies līdz vietai, kur Daugava satiekas ar Dubnu.
Paldies stikla fabrikas darbiniekiem par interesantu stāstījumu un kopā pavadīto laiku.
Ciemojamies Ludzā!
“Piedzīvojumi galvaspilsētā”
“Circenīša Ziemassvētki”
Ziemassvētku gaidīšanas laikā ar 9.a,8a klases skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros novērtējām latviešu kinematogrāfa darbu ‘Circenīša Ziemassvētki’. Sekojām līdzi aizraujošajiem notikumiem, ko atspoguļoja talantīgo aktieru un režijas kopdarbs. Diskusijā pēc filmas lielākā daļa skolēnu minēja meistarīgi izceltās ģimeniskās un tradīciju vērtības, kā arī nelika garlaikoties aktieru atjautīgās un smieklīgās izdarības!
Dodamies piedzīvojumā uz džungļiem!
7.a klases skolēni viesojās Austrumlatvijas vēstniecībā “Gors”
21.novembris, 2022
Rēzeknes pamatskolas – attīstības centra 7.a klases skolēni kopā ar audzinātāju programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Austrumlatvijas vēstniecību “Gors”, lai noskatītos režisora Aigara Graubas ģimenes spēlfilmu “Circenīša Ziemassvētki”. Filma bija jautrs un reizē arī pamācošs stāsts visai ģimenei.
Pēc filmas “Circenīša Ziemassvētki” noskatīšanās skolēni secināja, ka tā bija sirsnīga un jautra klases kopā būšana pirms gada visgaišākajiem svētkiem – Ziemassvētkiem.
Rēzeknes pamatskolas –attīstības centra 6.b, 8.a, 8.a, un 8.bB klašu skolēni iepazīst stikla izstrādājumu tapšanas vēsturi Latvijā
10.novembris, 2022
Rēzeknes pamatskolas –attīstības centra skolēni 2022. gada 10. novembrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Līvānu Stikla un amatniecības centru, kur iepazinās ar amatniecības vēsturi Latgalē 19,-20,gs., apskatīja stikla izstrādājumu eksponātus un iepazinās ar stikla pūšanas procesu.
Vēsturiska ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19.-20. gs.” sniedza skolēniem ieskatu par amatnieku darba instrumentiem, to attīstību gadsimtu gaitā. Šajā ekspozīcijā skolēni apskatīja arī Latvijas rekord garo, unikālo 94 metrus garo tautisko jostu.
Līvānu stikla muzeja ekspozīcijā izglītojamie iepazinās ar Līvānu stikla fabrikā ražotiem stikla izstrādājumiem, to daudzveidību, stikla fabrikas vēsturi, kura ir vienīgā šāda veida ekspozīcijā Baltijā. Noslēgumā skolēni ieraudzīja, kā stikla pūtēju rokās top stikla izstrādājumi un kādi ir stikla izstrādājumu tehnoloģijas noslēpumi.
Izglītojamie ar lielu prieku un entuziasmu piedalījās ekskursijā, uzdeva interesējošus jautājumus pavadošajam gidam. Kopējais brauciens nostiprināja klasesbiedru attiecības, sekmēja skolēnu izpratni par amatniecības daudzveidību Latvijā. Skolēni un klašu audzinātājas izsaka lielu pateicību amatniecības centra darbiniecēm par interesanto un aizraujošo stāstījumu, kā arī piedāvātajām aktivitātēm.
6.b, 8.a, 8.b, 8.bB klašu audzinātājas A.Vorobjova un K.Sjatkina
Atklājam zemes dzīļu noslēpumus Latgales Kultūrvēstures muzejā
2.novembris, 2022
Tiekamies ar “Alvas zaldātiņu” Rēzeknes teātrī “Joriks”
Dodamies pa F.Trasuna bērnības dienu takām
19.oktobris, 2022
Vēsais rudens laiks ir īstais brīdis, kad apmeklēt muzejus un parādīt bērniem, ka tas ir interesanti un jautri. Ja vēl neesat bijuši Sakstagala pagasta F.Trasuna muzejā “Kolnasāta”, tad Rēzeknes pamatskolas- attīstības centra 6. kases skolēni iesaka Jums to izdarīt, jo pašlaik muzejs piedāvā ļoti interesantu programmu skolēniem par to, kā izskatījās darbarīki senatnē un doties pastaigā pa F.Trasuna bērnības dienu takām.
Tā skolēnu skolas soma ir ļoti piepildīta, ne tikai ar mācībām nepieciešamo, bet arī ar pieredzi par to, kā dzīvojuši un strādājuši cilvēki senatnē, kā puiši jūguši zirgus, aruši tīrumus, jumtus taisījuši, kā meitas abrā maizi mīcījušas, krējumu ķērnītē gatavojušas.
Izspēlēt darba rīku iepazīšanas spēli, ieklausīties fabulu lasījumos, pasildīties pie tikko kurinātas krāsns, aplūkot Latgales keramikas izstādi un nogaršot sulīgo ābolu no Trasunu dzimtas dārza izdevās Kristoferam, Alekam, Andrim, Markusam, Jevģēnijam, Artim, Aleksandrai un skolotājai Diānai.
6.klases audzinātāja D.Vasiļjeva
Ciemojamies Andrupenes lauku sētā
19.oktobris, 2022.
RPAC 2.a un 3.aB/4.aB klašu skolēni valsts finansētās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Andrupenes lauku sētu. Skolēni iepazina maizes cepšanas procesu. Paši gatavoja pīrādziņus ar biezpienu (kļockys). Iepazina un izjuta seno latviešu kultūrvēsturisko mantojumu. Izstaigāja dabas taku, kā arī bērniem bija iespēja redzēt un izpētīt purvu.
Izzinām zemes dzīļu noslēpumus
Braucam lūkot, kā cep kanēļmaizes Skrindu dzimtas muzejā
Braucam lūkot, kā top kļockys
11. oktobris, 2022.
Saulainā rudens dienā -11.oktobrī – RPAC profesionālo programmu izglītojamie “Latvijas skolas somas” ietvaros devās izglītojošā ekskursijā uz Andrupenes lauku sētu. Topošie virtuves darbinieki un mājkalpotāji vingrinājās Latgales kulinārā mantojuma – kļocku- gatavošanā. Apskatīja muzeju, iepazinās ar seniem sadzīves priekšmetiem. Atmiņā palika šūpulītis, smēde, pirts iekārtojums, mūzikas instrumenti, koka un māla trauki un citas lietas. Pēc gardas maltītes izstaigāja purva taku ar sārtu dzērveņu klājumu un skanīgām putnu balsīm.
Skolotājas Ilga Višķere un Ilona Augustova
Iepazīstam visus slepenos stūrīšus Latgales vēstniecībā “Gors”
Iemēģinām deju soli horeogrāfijas zālē Latgales vēstniecībā “Gors”
4. oktobris, 2022.
4.oktobrī 3.a. un 4.a. klase programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās izzinošā ekskursijā uz Latgales vēstniecību “GORS”. Skolēni ar interesi pētīja vēstniecības telpas. Iemēģināja soli uz deju grīdas horeogrāfijas zālē, pārliecinājās par kvalitatīvo akustiku koncertzālē, iejutās mākslinieku lomā, uzkāpjot uz skatuves, uzzināja, ka katrām kāpnēm vēstniecībā ir savs nošu nosaukums. Skolēniem ļoti patika brauciens ar lielo liftu, kurā vienlaikus var atrasties 50 cilvēki. Iesakām arī citiem doties izzinošā ekskursijā pa Goru, mums ļoti patika!
Vai zināt, kādi izskatījās Latgales lauki 20.gs sākumā? Mēs zinām!
4. oktobris, 2022.
RPAC 5.a. 7.aB, 7.aC, 8.aB klašu skolēni “Latvijas skolas soma” ietvaros, devās mācību ekskursijā uz “Andrupenes lauku sētu”. Skolēniem bija iespēja pabūt 20.gs sākuma Latgales laukos, kur varēja apskatīt simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, pētīt autentiskus darbarīkus un sadzīves priekšmetus. Skolēni varēja fotografēties, uzliekot galvā tā laika cepures, lakatus, paturot rokās dažādus sadzīves priekšmetus. Pēc lauku sētas apskates, skolēni un audzinātājas, piedalījās Latgales kulinārā mantojuma „brīnuma” – kļocku gatavošanā, kuras ar baudu tika apēstas, piedzerot siltu piparmētru tēju. Tā bija skaista, atmiņā paliekoša rudens diena.
7.a klases skolēni izzina viduslaiku pasauli Ludzas Novadpētniecības muzejā
31.maijs, 2022.
Rēzeknes pamatskolas –attīstības centra 7. klašu skolēni 2022. gada 31. maijā iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Ludzas pilsētu un “Ludzas Novadpētniecības muzejā ” guva priekšstatu par cilvēku dzīvesveidu un nodarbošanos viduslaikos, kā arī par viduslaiku notikumiem Ludzā no 13. gs. – 16. gs.
Skolēni noskaidroja, kādi tad ir bruņinieku tikumi, kādi amati pastāvēja šajos laikos, turklāt paši skolēni varēja pārģērbties par tādiem viduslaiku amatu pārstāvjiem kā bruņinieks, garīdznieks, tirgotājs, kalējs, turklāt varēja izmēģināt kā ir būt kādā no viduslaiku profesijām.
Skolēni jautrā un pozitīvā noskaņojumā “deva” bruņinieka zvērestu, mēģināja tirgoties savā starpā, kā arī kalt monētas – kā to visu kādreiz ir darījuši mūsu senči.
7.a klases skolēni un klases audzinātāja izsaka lielu pateicību muzeja darbiniecēm par interesanto un aizraujošo stāstījumu, kā arī piedāvātajām aktivitātēm.
7.a klases audzinātāja K.Sjatkina
Skatāmies dokumentālo un mākslas kino
31.maijs, 2022.
No 30. līdz 31.maijam mūsu skolas 5. – 9. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties 2 filmas. Viena no tām – dokumentālā filma “No Gehetto līdz Olimpiskajam zeltam” (režisors Rolands Rekke). Filma stāsta par to, kā Latvijas 3×3 basketbola izlase izcīnīja zelta medaļu Olimiskajās spēlēs Tokijā 2021. gadā. Spēlfilma “Tizlenes” (režisore Marta Elīna Martinsone) ir komēdija, kurā trīs 9. klases skolnieces nolemj likt punktu savai tizleņu dzīvei un kļūt par skolas populārākajām meitenēm.
Izzinām keramikas noslēpumus
30.maijs, 2022.
Mācību gada noslēgumā 5a., 1. un 2.klašu skolēni projekta “Skolas soma” ietvaros piedalījās ekskursijā uz Rēzeknes TIC keramikas darbnīcu. Darbnīcas dvēsele keramiķis Mihails Sabanskis sagaidīja mūs ar stāstījumu, kā top keramikas trauki, svilpaunieki , medaļas un citas lietas. Visi ar lielu aizrautību sekoja darbam uz ripas, kad pāris minūšu laikā no māla pikuča top vāze, bļodiņa, cik, lielas, vienkārši tā tiek dekorēta ar koka irbulīti un pārklāta ar glazūras sagatavi. Vislielāko prieku bērniem sagādāja māla izstrādājumu izgatavošana. No māla klucīšiem tapa sirsniņas, zvaigznītes, eņģelīši, kas tika dekorēti ar putniņu, puķīšu attēliem, pilnīgai tēla radīšanai tika pielīmētas detaļas ar speciālu māla šķīdumu. Pašu darinātās lietiņas bērni paņēma līdzi, lai pēc tam mājās tās atgādinātu par šo jauko tikšanos.
Latviešu valodas skolotāja D.Vasiļjeva
Muzejpedagoģiskā programma “Viss par pienu”
Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.a. un 3.a.klases skolēni apmeklēja muzejpedagoģisko programmu „Viss par pienu”. Skolēni interaktīvā veidā uzzināja, kur rodas piens, kā to iegūst, kā ražo dažādus piena produktus, kādos traukos un ar kādām ierīcēm ražo un uzglabā pienu un tā produktus. Mēs noteikti ieteiksim arī citiem apmeklēt šo nodarbību.
2.a. un 3.a. skolēni un skolotājas Dace un Ināra
Izzinām zemes dzīļu noslēpumus!
Par vienu no Latvijas izglītības prioritātēm ir noteikta dabaszinātņu izglītības sekmēšana un pilnveidošana, tāpēc 5.a. klases skolēni projekta “Skolas soma” ietvaros devās uz Rēzeknes Kultūrvēstures muzeju izzināt zemes dzīļu noslēpumu. Skolēniem bija iespēja labāk izprast mācību stundas apgūstamo vielu veidot izpratni un interesi par ikdienas saistību ar Latvijas zemi un saudzīgu attieksmi pret apkārtējo vidi. Muzejpedagoģe Renāte izstāstīja par to, ko slēpj zeme, tās ir gan kultūrvēsturiskas vērtības, gan dažādi atkritumi. Runājot par kultūrvēsturiskajām vērtībām, skolēni uzzināja, ka metāla, akmens darbarīki un māla trauku lauskas saglabājas vairākus gadsimtus. Skolēni uzzināja par arheoloģiskiem izrakumiem Rēzeknē un paši iejutās arheologu lomā improvizētā izrakumu vietā.
Ciemojamies vienā no visvecākajām Latvijas pilsētām
“Dzelzceļš un tvaiks”
Ļoti interesanta un izzinoša mācību ekskursija projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros uz izglītojošo un interaktīvo centru “Dzelzceļš un tvaiks” Gulbenē, kurš 2021. gadā ieguva galveno balvu Eiropas kultūras tūrisma tīkla apbalvojumu konkursā “Ilgtspējīgs kultūras tūrisma galamērķis” kategorijā “Dzelzceļa mantojums kultūras tūrismā”.
Mums, IP 21015911/21 klašu skolēniem un darbiniekiem, bija iespēja, klausoties centra vadītāja Aleksandra Lustika stāstījumu, uzzināt dzelzceļa vēsturi, attīstības etapus, aizrautīgi darboties ar 30 interaktīvām ierīcēm. Jauka un iespaidiem bagāta diena, bija interesanti gan maziem, gan lieliem. Rekomendējam šo brauciena maršrutu visiem, kuri vēl nav izvēlējušies, uz kurieni doties pavasara ekskursijā.
Spec. izgl. IP 21015911./21. MJ koordinatore B. Ribakova
Piedzīvojumiem zaļā gaisma!
Tik ilgi gaidītā un plānotā ekskursija bija klāt! Mēs, 5.klašu skolēni, devāmies apskatīt Latgales vēstniecību “Gors”, kas liekas kā liels kuģis piestājis Rēzeknes upes krastā. Mūs sagaidīja vēstniecības ģide Jurita, iepazīstināja ar koncertzāles zālēm, izvadāja pa aizkulisēm, parādīja aktieru grimētavas. Lielākais piedzīvojums mums visiem šķita brauciens ar lielo liftu, kas nogādāja uz skatuves pat policijas automašīnu. Mēs uzzinājām, ka akustiku pārbauda, sviežot adatu no balkona zālē vai uzpūšot un izspridzinot papīra tūtu. Interesanti, ka kāpnēm ir doti nošu nosaukumi un uz jumta terases var skatīties filmas.
Ejot uz skolu, mēs pārspriedām redzēto un pārrunājām piedzīvoto.
Paldies “Gora ” komandai par viesmīlīgo uzņemšanu, jo mēs uzzinājām vairāk nekā plānojām! Cik labi, ka mēs kopā ar skolotājām Ilonu un Diānu izvēlējāmies apskatīt šo skaisto ēku un pabūt tur iekšā projekta “Skolas soma ‘ietvaros.
Latviešu valodas skolotāja D.Vasiļjeva
Muzejpedagoģiskā programma “Zemes dzīļu noslēpumi”
Kultūrizglītības programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.bB/3.bB skolēni iejutās arheologa lomā un veica “izrakumus“ ar smiltīm piepildītā koka kastē, pēc tam analizējot atradumus.
Nodarbības laikā skolēni padziļināja zināšanas par vēsturi, kultūrvēsturi, mācījās izprast, cik svarīgi ir saudzīgi izturēties pret vidi. Nodarbībā skolēni varēja iepazīties gan ar 1980.–1983. gadam arheoloģiskajos izrakumos atrastajām senlietām, gan ar arheoloģisko izrakumu materiāliem, kas iegūti Rēzeknes viduslaiku pilskalna aizsardzības zonā 2010. gadā pirms Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra “Zeimuļs” celtniecības.
“Nelokāmais alvas zaldātiņš”
23.martā 3.b klases skolēni devās uz teātri “Joriks”, lai iepazītos ar pašu nelokāmo alvas zaldātiņu!
Izrāde ar humora pieskaņu – teātra “Joriks” apmeklējums
5.b, 7.b, 8.b, 9.b un 9.bB klašu skolēni apmeklēja teātri “Joriks”. Viņa bija iespēja noskatīties brīnišķīgu teātra ” izrādi ” Пушкин лох”. Kā atzina skolēni, izrāde patiešām bija mūsdienīga, ar humora pieskaņu.
Digitālais piedzīvojums
Kultūrizglītības programmā „Latvijas skolas soma” 7.decembrī 3. – 6. klašu skolēni skatījās un līdzdarbojās Liepājas teātra tiešsaistes izrādē “Sapraši un nepraši” (režisors Dmitrijs Petrenko). Izrāde skatītājiem māca būt draudzīgiem, pieņemt vienam otru. Aktieri kopā ar skatītājiem dodas piedzīvojumos fantāzijas pasaulē, pārvarot grūtības. Noskatoties izrādi, skolēni atzina – draudzība sākas ar kopīgiem piedzīvojumiem.
Ciemojamies Latgales kultūrvēstures muzejā
Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra 3.b.klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeja pedagoģisko programmu “Senās spēles un rotaļas.”
Skolēniem bija iespēja aizceļot pagātnē – uz laiku, kad nebija datoru, televizoru un mobilo telefonu! Tāpat skolēni rada arī atbildes uz tādiem jautājumiem kā “Kādas spēles spēlēja mūsu vecvecmāmiņas savā bērnībā?” un “Kādus darbus zēna gados prata vecvectētiņš?” Protams, arī skolēni paši šīs spēles izmēģināja. Dažas no tām iepatikās tik ļoti, ka varētu spēlēt un spēlēt. Liels paldies muzeja darbiniekiem par ieguldīto darbu, lai vēsture būtu aizraujoša ikvienam!
Ciemojamies Latgales kultūrvēstures muzejā
6.aB/6.aC/7.aB klases skolēni iniciatīvas „ Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju. Skolēni iepazinās ar senajiem amatiem, sadzīves paradumiem, tradīcijām un nodarbošanos latgaliešu sētā. Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure piedāvāja skolēniem no papīra uztaisīt burvju laiviņas un aizpeldēt ar tām tālā ceļojumā. Skolēni apskatīja arī Latgales mākslinieku darbu izstādi “Rudens 2021”. Sajūsmu radīja visi mākslinieku darbu, bet it sevišķi S. Antonovs “Latgales viensēta”, P. Ostapcevs “Rītausma”, D. Losāne “Klusēšanas sazvērestība”, V. Kokorevičs “Daugava”, I. Liepa “XXX”, N. Krukovs “Ieaugšana”, I. Rudzišs “Rēzekne.”
Skolotāja Vija Škrjaba
Animācijas filma “Zelta zirgs” kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”
Izmantojot programmas “Latvijas skolas soma” digitālo kultūras norišu piedāvājumu, 14. oktobrī 5.-9. klašu skolēni gan klātienē, gan attālināti skatījās animācijas filmu “Zelta zirgs” (režisors Reinis Kalnaellis, 2014).
Tās stāsts ir balstīts Raiņa lugas motīvos – divi gudrie brāļi un trešais muļķītis, tēva novēlējums, ļauno un labo spēku pretstāvēšana, daiļā princese, viņas tēvs karalis un kaimiņu princis ar ne visai labiem nolūkiem. Un trīs mēģinājumi, kas nepieciešami mērķa sasniegšanai. Skolēniem bija iespēja iepazīt literāra darba ekranizējumu, izvērtējot tikumus: taisnīgums, gudrība, godīgums, mīlestība.
Ciemojamies “Apkalnmājās”
5.oktobrī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.a. un 3.a. klases skolēni devās uz “Apkalnmājām“.
Tur viņi iepazinās ar Latgales tradicionālā dzīvesveida mantojumu un dizaina priekšmetiem.
Skolēni piedalījās radošajā darbnīcā, iepazinās ar ādas veidiem un izgatavoja sev jaukus ādas piekariņus rudens noskaņās.
Noslēgumā baudīja āra aktivitātes skaistajā Apkalnmāju teritorijā.
2021.gada 22.septembrī valsts finansētās programmas „Latvijas skolas somas” ietvaros 6.aB ,6.aC, 7.aB un daži 3.a klases skolēni apmeklēja
amatnieku darbnīcu ,,Apkalnmājas’’.
Pašlaik tā ir vienīgā amatnieku darbnīca Latvijā, kur izgatavo loka aizjūgam nepieciešamās zirglietas. ,,Apkalnmājas’’ saimnieki Irēna Baufale un Pēteris Reiniks nodarbojas ar zirglietu izgatavošanu. Ir ļoti svarīgi saglabāt, izkopt un popularizēt Latgales kultūrvēsturisko mantojumu.
Daži skolēni dalījās iespaidos par redzēto:
Sabīne: ,,Visvairāk patika piekariņu rotāšana, skaisti bija arī ādas maki, telefona maciņi, somiņas, brošas, jostiņas, siksnas.’’
Viktorija: ,, Patika arī izstāde, kurā bija māla podi, zvaniņi, svečturi, vāzes, austie grīdas celiņi, galdauti un citi darinājumi’’.
Valdis: ,,Bija interesants tantes Irēnas stāstījums. Patika mājas apkārtne, zvans, aka, rati, sunīte Kamēlīja, mājas gariņi, burvju akmens’’.
Andis: ,,Ieinteresēja stāsts par dažādām zvēru ādām, par ādas apstrādi, par ādas krāsošanu.
Jana: ,,Patika amatnieku darbnīca, piekariņu gatavošana’’.
Emīls: ,,Bija silti un labi. Bija garšīgas pusdienas un silta zāļu tēja.’’
Lai veicas popularizēt amatniecību kā lauku dzīvesveidu!
Klases audzinātāja V.Škrjaba
Virtuālā tiešsaistes izrāde “Vol.1 ANTIŅŠ”
25.maijā 5.,6.klases skolēni programmā “Latvijas skolas soma” tiešsaistē vēroja izrādi “Vol. 1 ANTIŅŠ” pēc Raiņa lugas “Zelta zirgs” motīviem. Izrādē Latvijas Leļļu teātra aktieris Rihards Zelezņevs kopā ar skolēniem ļaujas Antiņa ideālajai sapņu pasaulei un izzina, kā, atrodoties četrās sienās, ar apkārt esošajām lietām paši varam būvēt savas sapņu pasaules.
Raiņa lugas galvenais vēstījums “dots devējam atdodas” ir vērtība, par kuru šajā savādajā laikā ir noderīgi atgādināt gan maziem, gan lieliem. Skolēniem tiek sniegta iespēja šo laiku pavadīt radoši kopā ar aktieri, gan izmantojot objektu teātra elementus, gan satiekot virtuāli citus vienaudžus, kā arī parādīt, ka teātris var notikt jebkur, ka teātrim obligāti nav nepieciešama grezna zāle un aktieri – tas var rasties arī mājās, skolas klasē vai kur citur, un par aktieri var kļūt ikviens, pat mazākais priekšmets, kas atrodas pa rokai. Izrāde saņēmusi “Spēlmaņu nakts 2019/2020” bērnu žūrijas balvu kā “Gada izrāde bērniem”.
Virtuālās tiešsaistes izrādes “Vol. 1 ANTIŅŠ” pēc Raiņa lugas “Zelta zirgs” motīviem skatītāji (5. un 6. klases skolēni)
Virtuālā ekskursija „Mystero Pecolli ilūzijas” muzejā
26.maijā 7.b, 8.b , 8.bB skolēni, ievērojot visus drošības noteikumus, pulcējās skolas aktu zālē, lai noskatītos virtuālo ekskursiju „Mystero Pecolli ilūzijas” muzejā.
Skolēni labprāt paceļoja pa teātra aizkulisēm, ieskatījās burvju lādēs un skapjos, kā arī pārliecinājās, ka burvju nūjiņa pastāv. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar ilūziju pasaules vēsturi un pasaulē populārākajiem šī mākslas veida meistariem. Protams gribējās redzēt vairāk trikus, dažādas pārvērtības un brīnumus. Skolēni ļoti cer, ka būs iespēja šo teātri apmeklēt un noskatīties kādu izrādi īstenībā nevis virtuāli. Skolēni atzina, ka cirks ir vajadzīgs, lai visiem būtu jautri! Daži skolēni atzina, ka viņi arī gribētu iemācīties rādīt trikus, jo mākslinieki ir tik drusmīgi! Viņi nebaidās, ka kaut kas neizdosies. Paldies Skolas soma projektam par doto iespēju!
Teātra izrāde “Alise Brīnumzemē”
Jebkurš bērns, kaut reizīti gribētu nokļūt Brīnumzemē. Mūsu skolas 1.a.,1.b.,2.b.,3.b.,4.b.klašu skolēniem tika dota tāda iespēja. Programmas “Skolas soma” ietvaros mēs virtuāli apmeklējām teātra izrādi “Alise Brīnumzemē”. Nekādu valodu zināšanas nebija vajadzīgas, jo mēs vērojam dejas un klausījāmies brīnišķīgu mūziku. Visas darbības uz skatuves mijās ar burvju trikiem. Bija ļoti interesanti, aizraujoši un jautri.
Video izrāde “Makss un Morics”
6.b, 6.bB klase atsauksme par Latvijas skolas somas video izrādi “Makss un Morics”.
Артём Иванов: «Спектакль мне понравился тем, что был смешной. Я смеялся над проказами Макса и Морица, которые устраивали каверзы против уважаемых и серьёзных людей.
Главные герои напомнили мне докторов-клоунов, которых я видел в рижской больнице. Больница находилась в карантине, а клоуны пришли под окно моей палаты, и мне стало не так грустно.
Было необычно смотреть спектакль дома, а не в театре.»
Анжелика Потапова: «Мне очень понравился спектакль. Он был весёлый.»
Артём Раньше: «Мнепонравились куклы, которые играли в спектакле. Актёры виртуозно управляли ими.
Смотреть было весело и интересно. Плохо, что мы не пошли в театр.»
Никита Сяткин:«Мне спектакль не понравился, потому что Макс и Морицочень громко кричали, делали разные пакости людям и были неаккуратно одеты.»
Ciemojamies “Medus foļvarkā” – biškopju saimniecībā
Projekta “Skolas soma” ietvaros mums bija kārtējā iespēja papildināt savu redzesloku un doties vērtīgā, izzinošā mācību ekskursijā. Šoreiz IP 21015911/21 klases 2021.gada maijā devās uz Kaunatas pagasta Batņas ciemu, kur atrodas “Medus foļvarka” – biškopju saimniecība. Te ir vēsturiska, 1875. gadā celta un mūsdienās atjaunota, muižkunga vasaras rezidence, kas pateicoties darbīgās Igovenu ģimenes pūlēm ir pārtapusi par biškopības paviljonu.
Mūs laipni sagaidīja bišu muižas saimnieks Māris Igovens. Sākumā varējām nogaršot medu un apskatīt bitenieka tērpu. Un pēc tam ļoti aizraujoši bija tuvplānā caur stiklu vērot bišu saimes dzīvi un stropa uzbūvi. Klausoties biškopja stāstījumu, uzzinājām, kā rodas medus, cik tas ir vērtīgs, kā cilvēki to izmanto. Turpinājumā katrs varēja padarboties ar medus sviedi, sasist medus šūnu rāmīti un izveidot vaska sveci. Vēl ar interesi apskatījām veco maizes krāsni. Samīļojām mazos kaķēnus. Un baudījām pankūkas ar medu un atspirdzinošu medus limonādi. Bijām ļoti gandarīti par izzinošo pasākumu un radošajām meistardarbnīcām ar iespēju katram līdzdarboties.
Lūznavas muižas apmeklējums
2021.gada 13.maijā 5.aB, 6.aB, 1.aB klases skolēni ,, Skolas somas” ietvaros apmeklēja Lūznavas muižu. Skolēni dalījās savos iespaidos:
Katrīna: aizraujošs stāsts par muižas vēsturi. Uzzināju, ka muižas projektētājs- Staņislavs Kerbedzs, Redzēju uz jumta vējrādi. Tagad zinu, ka tur ir rakstīts 1911.Tas ir gads, kad pabeidza būvēt Lūznavas muižu;
Madara: muižai pieder 24 ha liels parks, 7 dīķi. Tur aug milzīgi koki. Mēs redzējām arī metāla koku. Slēpāmies liepas stumbrā;
Valdis: patika grafikas darbnīca. Man viss izdevās. Radošos darbiņus paņēmu uz mājām;
Sabīne: klausījos egļu šalkoņu, smaržoju vizbules, garšoju zaķskābenes;
Armands: uzzināju daudz jauna par grafiku, tās vēsturi;
Oksana: uzzināju, ka muižas bēniņos dzīvo sikspārņi;
Viktorija: uzzināju, ka māksliniekus, kas strādā grafikas tehnikā, sauc par grafiķiem.
Laura: patika ,,dzelzs ābele’’ parka teritorijā;
Dana: ļoti patika suvenīru veidošana, patika spēlēties rotaļlaukumā
Liels paldies Lūznavas muižas laipnajām saimniecēm par profesionāli organizētajām aktivitātēm.
RPAC skolotāja V.Škrjaba
Ciemošanās “Bišu” mājās
1.aB un 2.aB 2021.gada pavasarī devās uz “Bišu” mājām. Paldies “Bišu” mājas saimniecei Ilgai Ivanovai par interesanto stāstījumu “Senlaicīgie Latgaļu māla trauki” un radošo nodarbību ar mālu “dāvana māmiņai”. Bērni pielietoja skolā iegūtās zināšanas un prasmes par latvju rakstu zīmēm, kuras zīmēja uz māla priekšmetiem.
Skolēni piedalījās lomu spēlē “Es pazīstu māla podus”. Bērni tika iepazīstināti ar teritorijā augošajiem kokiem. 1.aB un 2.aB klase redzēja un aptaustīja no bērza tāsīm pagatavotos priekšmetus: rokassprādzes, maciņus, lādītes un pastalas. Nogaršojām liepu pumpurus un guvām enerģiju visai turpmākajai dienai.
Teatrālā pantonīma un cirka izrāde “PantoCirks”
2021.gada 10.un 11.maijā RPAC sākumskolas skolēniem, attālināti bija iespēja noskatīties teatrālās pantomīmas un cirka izrādi „PantoCirks”. Tajā 3 cirka mākslinieki Alīna, Dmitrijs un Valērijs (mīmi un akrobāti, žonglieri un triku meistari) rādīja teātri bez vārdiem (pantomīmu), dažādus trikus un „gumijas cilvēka” neticamos vingrojumus. Visvairāk skolēniem patika tieši „gumijas cilvēks” Valērijs, viņa triki ar lielo balonu – bumbu. Beigās skolēni darbojās paši – mākslinieku vadībā veica plastiskās akrobātikas pamatvingrojumus – pantomīmas soļus, „stikla sienu”, „viļņus” ar rokām u.c. Izrāde skolēniem ļoti patika, jo tajā redzēja daudz pārsteidzošu, interesantu, neparastu, neredzētu priekšnesumu.
1.2.a. klases skolēnu atsauksmes par redzēto:
Bijām pārsteigti, kad cilvēks-iguāna ielīda caurspīdīgajā kastē.
Vēl ļoti interesanta bija pantomīma ar dzelteno balonu. Liels paldies par izrādi!
1.2.a klases zīmējumi, kas tapa pēc izrādes noskatīšanās:
Paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma”!
Sākumskolas skolotāji
Z/s “Kotiņi”
2020.gada 7.oktobrī IP 21015911/21 klašu skolēni devās uz Viļakas novadu mācību ekskursijā uz Z/s “Kotiņi”, par kuru esam pateicīgi projektam “Skolas soma”. Skolēni apskatīja restaurētās Rekovas senās dzirnavas. Šajās telpās bija iespēja degustēt daudzveidīgus ēdienus, kas pagatavoti pēc mūsu senču tradicionālajām receptēm no saviem lauksaimniecības produktiem, izmantojot pākšaugu miltus, pērļu grūbas, paštaisītu eļļu. Tepat arī aplūkojām bagātīgo zemnieku saimniecības ražojumu klāstu un nopirkām dažādus graudu un pākšaugu putraimus un miltus.
Zemnieku saimniecībā “Kotiņi” uzzinājām visu grauda ceļu līdz maizes klaipam, iepazināmies ar grandiozo ražotni, redzējām, kā tiek uzglabāti lielie miltu krājumi, apskatījām moderno lauksaimniecības tehnikas autoparku un veco dzirnakmeņu kolekciju. Ekskursija bija ļoti izzinoša un jauka.
“Atklāj ģitāru!”
2020.gada rudenī RPAC skolēniem bija izdevība iepazīt ģitārspēli. Koncerta pirmajā daļā bija dzirdami virtuozi paraugdemonstrējumi ģitārasspēlē, kā arī skolēni tika iepazīstināti ar daudz neredzētām un modernām metodēm kā spēlēt ģitāru. Tika demonstrētas dažādas tehnoloģijas, kuras šobrīd ģitāristi visā pasaulē izmanto, lai sasniegtu jaunus skaņu tembrus. Koncertā varēja dzirdēt akadēmiskā, populārā, džeza, roka un citus mūzikas stilus. Ģitārists Jānis Bērzinš spēlēja uz akustiskās, elektriskās, klasiskās un basaģitāras, kā arī bija daudzi efektu pedāļi un skaņas pastiprinātāji. Tika demonstrēti arī vairāki triki, kā, piemēram, divu ģitāru spēlēšana vienlaicīgi, skaņu ierakstīšana cilpās un ģitāras izmantošana kā perkusiju instrumentu. Otrajā daļā skolēniem bija iespēja tuvumā apskatīt ģitāras un dažādas ierīces, kuras pastiprina un izmaina ģitāras skaņu (efektu pedāļi, pastiprinātāji) un bija iespēja tās izmēģināt pašiem. Izglītojošā koncerta otrajā daļā skolēni kopā ar Jāni uzspēlēja, uzklausīja pamācības un iedrošinājumus.
“Māla pikuča piedzīvojumi”
2020.gada 7.oktobrī 1.b. un 2.b.klašu skolēni apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeja pedagoģisko programmu “Māla pikuča piedzīvojumi”. Muzejā mūs laipni sagaidīja pedagoģiskās programmas skolotājs. Nodarbība sākās ar ekskursiju, kurā skolotājs iepazīstināja skolēnus ar arheoloģiskiem izrakumiem un mūsdienu trauku izstādi no māla. Bērni bija sajūsmā, kad viņiem bija dota iespēja pasvilpot ar māla svilpēm. Pēc tam mēs devāmies uz klasi un uzzīmējam katrs savu sapņu podu, kuru pēc tam uztaisījām ar speciālu datora programmu. Visi gribēja pamēģināt, bet laiks bija ierobežots. Beigās bērniem bija dota iespēja pašiem izveidot savu krūzi vai podu no māla. Visus darbus mēs paņēmam līdzi. Nodarbība bija interesanta un pamācoša. Paldies muzeja darbiniekiem par atsaucību un ieguldīto darbu.
Ar Latvijas skolas somu iepazīstot Ludzu!
2020.gada 6.oktobrī „Latvijas skolas somas” ietvaros 1.1.a un 2.a klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Ludzu. Ludzas Novadpētniecības muzejā skolēni apmeklēja muzejpedagoģisko programmu „Meža putni”. Programmas laikā skolēni iepazinās ar Latvijas meža putniem un to dzīvesveidu, veidoja priekšstatu par meža putniem: nometniekiem un gājputniem, viņu ligzdošanas vietām un barības avotiem, ar interesi klausījās par putnu novērošanu un pētīšanu. Bija iespēja pētīt putnu izbāžņus. Tas bija lielisks veids kā audzināt mīlestību pret putniem. Ekskursijas turpinājumā gida pavadībā devās izzināt visu par un ap Ludzas pilskalnu.
Paldies „Latvijas skolas soma”!
Latvijas skolas soma “Andrupenes lauku sētā”
,,Andrupenes lauku sētā” var iepazīties ar simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, ar dažādiem darbarīkiem un sadzīves priekšmetiem. Skolēni ar interesi klausās lauku sētas saimnieci- muzeja vadītāju Skaidrīti Pauliņu, vēro veco ēku jumtus no niedrēm un skaidām, no māla veido ,,laimes pogas’’, gatavo un nobauda Latgales kulinārā mantojuma “brīnumu”- kļockas, māla traukos degustē zupu, cienās ar pašcepto maizīti un pašgatavoto sviestu. Pēc sātīgā ēdiena skolēni var doties pastaigā pa purva taku, kāpt pa stāvām koka kāpnēm, izjust dabas burvību, pētīt sūnas un ķērpjus.
2020.gada 29.septembrī 5.aB, 5C, 6.aB, 3.b, 4.b klases skolēni
14.oktobrī 1.2.a, 4.a. klases skolēni
13.oktobrī RPAC 1.a/2.a klases skolēni
“Māla pikuča piedzīvojumi’’
10.decembrī 4.B/5.B klases skolēni apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju, kur ,,Latvijas skolas somas” ietvaros iepazinās ar virtuālo spēli ,,Māla pikuča piedzīvojumi’’.
Skolēni izzināja, kā māls pārvēršas podos un svečturos, nostiprināja zināšanas par Latgales keramikas daudzveidību. Bija iespēja pašiem no māla izveidot ezīšus . Paštaisītos darbus, skolēni varēja paņemt uz mājām.
Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra skolotāja Vija Škrjaba
9.a un 9.b klašu skolēni iepazīst Daugavpils kultūras mantojumu – Daugavpils cietoksni un Daugavpils skrošu rūpnīcu
2019.gada 6.novembrī Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra 9.klašu audzēkņiem bija iespēja doties mācību ekskursijā iniciatīvas „ Latvijas skolas soma” ietvaros uz Daugavpili un klātienē apskatīt vēstures liecības, dzirdēt informāciju par Daugavpils cietoksni un noskaidrot skrošu liešanas “noslēpumus” Daugavpils skrošu rūpnīcā.
Skolēni noskaidroja, ka Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē, kuru sāka celt Krievijas impērijas armija, lai stiprinātu Krievijas impērijas rietumu robežas, gatavojoties karam ar Napoleonu. Mūsdienās cietoksnis strauji attīstās un ik gadu piesaista arvien vairāk tūristu gan no Latvijas, gan arī ārvalstīm.
Cietokšņa apskates laikā skolēni izmēģināja aizvērt galvenos Nikolaja vārtus, ielūkojās arī cietokšņa kazemātos un ūdenstorņa ēkas otrajā stāvā.
Šis cietokšņa apmeklējums arī nostiprināja izpratni par to, kas ir kultūrvēsturiskie pieminekļi, kāpēc tie ir saglabājami, kā notiek to restaurācijas process.
Savukārt Daugavpils skrošu rūpnīca ir viens no vecākajiem industriālā mantojuma objektiem Latvijā, kur skolēni gida pavadībā saņēma informāciju par skrošu rūpnīcas vēsturi, apskatīja vēsturiskā skrošu apstrādes ceha šķirošanas, žāvēšanas u.c. iekārtas, turklāt izmēģināja sevi šāvēja lomā, kur katram bija iespēja izmēģināt izšaut ar ieroci un censties trāpīt mērķī.
Mācību ekskursija skolēniem bija aizraujoša un jaunas informācijas pilna.
Paldies gan Daugavpils cietokšņa, gan Daugavpils skrošu rūpnīcas gidēm par atsaucību un interesanto stāstījumu!
Rēzeknes pamatskolas-attīstības centra skolotāja Karolīna Vanaga
Andrupenes lauku sētā
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros IP 21015911 un IP 21015921 klašu skolēni un arodklase 9. oktobrī devās mācību ekskursijā ar nolūku iepazīt latgaļu senās tradīcijas un nodarbes. Pirms pasākuma ar skolēniem noskaidrojām, kā mūsu senči apstrādāja zemi, audzēja labību un linus, kopa lopus, zvejoja vietējos ezeros, darināja māla traukus.
Ceļojuma pirmais galapunkts bija Andrupenes ciems.
“Andrupenes lauku sētā” mūs sagaidīja meistare Evija no biedrības “Teira latgalīšu moksla”, kura sākumā bērnus iepazīstināja ar senās kokles skanējumu, pēc tam tos iesaistīja ritmiskas latgaļu dziesmas izpildījumā. Un tad, pastāstījusi par tradicionālo latgaliešu amatnieku nodarbi – māla trauku un dekoru darināšanu, iedalīja katram skolēnam māla pikuci, un bērniem bija iespēja izveidot savu māla bļodiņu, kuru drīkstēja paņemt sev līdzi.
Andrupenes muzejā “Lauku sēta” bija lieliska iespēja uzzināt daudz ko par seno latgaļu dzīves ikdienu, par viņu saimniecības darbiem, apskatīt vecos darbarīkus. No muzeja darbinieces Diānas stāstījuma skolēni uzzināja par sviesta darināšanas , maizes cepšanas, linu apstrādes mehānismiem, audēju stellēm un tradicionālajām latgaļu segām, un vēl daudz ko citu. Interesanti bija aplūkot arī melno pirtiņu un seno klēti ar vecajiem koka traukiem. Un turpinājumā mūs gaidīja visgaršīgākā meistardarbnīca pie “saimes galda”. Muzeja saimniece Diāna bija sagatavojusi lielu bļodu ar mīklu, no kuras katrs skolēns varēja lipināt sev pīrādziņus ar biezpienu – latgaliešu tradicionālās kļockas. Kamēr visi ēdām līdzpaņemtās skolas pusdienas, mūsu darinātās kļockas Diāna sacepa, un visi ar sajūsmu varējām ar tām mieloties, jo tās bija patiesi garšīgas.
Ekskursijas turpinājumā mēs apmeklējām Jaundomes muižu netālu no Ezerniekiem, kur atrodas Rāznas nacionālā parka Vides izglītības centrs.
Te skolēni uzzināja ļoti daudz ko par saldūdens zivīm, par rāpuļu un abenieku dzīvi, apskatīja ļoti kvalitatīvo zivju mulāžu kolekciju.
Neskatoties uz lietaino laiku, visu ceļojumu mēs jūsmojām par zelta rudens krāšņumu un Latgales skaisto dabu.
Pēc ekskursijas skolēni dalījās iespaidos un stāstīja, ko jaunu ir uzzinājuši.
2019.gada 1.oktobris
4.B, 5.B, 2.b, 3.b. kl. skolēni
Valsts programmas ,,Latvijas skolas soma’’ ietvaros mēs apmeklējām Zilupes novadu, kur iepazināmies ar dabas un kultūrvēstures vērtībām, apmeklējām floristikas darbnīcu, iepazināmies ar latviešu amatniecības tradīcijām senatnē un tagad.
Apmeklējām Istras Dabas parku, kur kāpām Tiškova kalnā. Uzzinājām, ka šo kalnu ieskauj trīs ezeri – Istras ezers, Audzeļu ezers un Dziļezers ar savām skaistajām salām. Redzējām visīsāko Latvijas upi, kurai nav nosaukuma.
Kāpām arī Rūdovas kalnā, kas paceļas 243,4 m virs jūras līmeņa, baudījām pārsteidzošo ainavu.
Apskatījām deviņas Lauderu dižapses, kuras pēc apjoma ir vislielākās Latvijā. Pētījām apšu mizas struktūru, ķērpjus, lapas, meklējām atšķirības un kopējās pazīmes. Uzzinājām, ka visiem dižkokiem ir vienāds marķējums.
Iegriezāmies Sv. Dominika Pasienes Romas katoļu baznīcā, kura no ārpuses atgādināja Aglonas baziliku. Kā mākslas darbus vērojām altāri un kanceli.
Organizējām aktivitātes sauso smiltāju pļavā, kura ir Eiropas nozīmes biotops.
Ilgas Ivanovas vadībā taisījām mājas gariņus, bet ar Jurija Ivanova palīdzību vārījām zupu.
Mācījāmies dzīves prasmes, pilnveidojām pašapkalpošanās iemaņas.
Skolotājas Vija Škrjaba un Irina Zvjagina
Teātra izrāde „Ole Lukoije”
” Neviens nezina tik daudz pasaku, cik zina Ole Lukoije. Viņš gan prot vareni stāstīt! Vakarā, kad bērni samiegojas, ierodas Ole Lukoije. Vienās zeķēs viņš klusītiņām nāk augšup pa kāpnēm, nedzirdami iesoļo istabā un apsēžas uz gultas malas. Katrā padusē viņam lietussargs viens ar košām bildītēm, kuru viņš izpleš pār labiem bērniem, un tad tie visu nakti sapņo visjaukākās pasakas; bet otru, pavisam vienkāršu, viņš izpleš pār nepaklausīgiem bērniem, un tie savukārt guļ visu nakti kā bluķi, un no rīta atklājas, ka viņi itin neko nav sapņojuši…”
Skolēni dalās savos iespaidos par teātra izrādi „Ole Lukoije”
Aleksandrs: „Man patika šī izrāde, Visinteresantākie likās putns un princese. Visi aktieri talantīgi!”
Dairis „Atceros kā pelēni nozaga mēnesi. Tas bija jautri!”
Markuss: „Visinteresantākie aktieri, manuprāt, bija peles, alvas zaldātiņš un Ķīnas imperators.”
Jevgēnijs: „Man izrādē viss patika, jo bija jautri un smieklīgi.”
Aleks: „Bija ļoti interesanti, tomēr tajā brīdī, kad sapņu vīriņš izlīda no skapja, es sabijos.”
Andris: „Izrāde bija jauka. Patika kā alvas zaldātiņš izrēķinājās ar melno briesmoni!”
„Aizraujoša un interesanta izrāde no tās sākuma līdz beigām.”
„Ļoti lai aktieri, to sniegums”
„Skaisti tērpi, daudzveidīgas dekorācijas un smieklīgas situācijas. Pārsteigumi.”
„Man patika, ka bijām kopā ar aktieriem uz skatuves”
7.B: Mums ļoti patika varoņu tērpi. Izrāde bnija smieklīga, bet tajā pašā laikā pamācoša.
1.2.a: Izrādē darbojās ļoti skaista princese un arī pārējie varoņi bija skaisti. Mēs atcerēsimies, ka vienmēr jābūt izpalīdzīgiem un draudzīgiem.
Mums ļoti, ļoti patika. Paldies „Latvijas skolas soma”!!!
1.klases iespaidi par teātra izrādi “Cariene varde”
“Teātra izrāde bija brīnišķīga, mūsdienīga. mūs apbūra pasakaina atmosfēra, tērpi, dekorācijas, mūzika, dziesmas, video projekcijas. Brīžiem mums radās sajūta, ka atrodamies tur – uz skatuves, ar pasakas varoņiem. Mēs kopā ar aktieriem līdzpārdzīvojam par carieni – vardi, Ivanu, par jauku raganu un ļaunu, viltīgu Nemirstīgu – Kaščeju”.
Paldies valsts programmai “Latvijas skolas soma” un teātrim “Joriks” par izrādi.
ZINOO centrā un Skrošu rupnīcā
23.maijā Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra 4.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros devās ekskursijā uz Daugavpils ZINOO centru un Daugavpils Skrošu rūpnīcu.
Bērni dalījās savos iespaidos:
Sintija: Skrošu rūpnīcā rādīja filmu par to, kā taisa skrotis.Visvairāk man patika šaut mērķī. Zinoo centrā man patika spēlēties smiltīs, kuras mainīja krāsu.
Kristaps: Zinoo centrā varēja salikt visus iekšējos orgānus cilvēka ķermeņa modelī. Tas bija grūti! Un vēl man ļoti patika spēlēt uz klavierēm.
Adriāna: Skrošu rūpnīcā mums rādīja dažāda lieluma skrotis. Redzēju, ka ar ļoti mazu skroti var nošaut pīli. Zinoo centrā man patika skatīties mikroskopā .
Paldies! Mums ļoti patika!
Ekskursija pa Vidzemes skaistākajām vietām
Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra 4. – 7.klašu cītīgākie grāmatu lasītāji, arī Bērnu un jauniešu žūrijas dalībnieki šī gada 16.maijā devās jaukā ekskursijā pa Vidzemes, mūsuprāt, skaistākajām vietām.
Pārbraukuši Latgales un Vidzemes robežupei Aiviekstei, mēģinājām atrauties no mobilajiem telefoniem, sākām pētīt mūsu Latvijas skaisto dabu. Madona – lielākā pilsēta, kurā diemžēl nepakavējāmies, bet jau pl.10.00 bijām Vecpiebalgas pagasta „Saulrietos” – rakstnieka Kārļa Skalbes memoriālajā muzejā.
Mūs pārsteidza daudz kas – vispirms, muzejā ieejot, ir jāuzvelk kājās auduma čības, jāprot ar tām staigāt, gan ejot no vienas telpas uz nākošo, gan pārvietojoties pa kāpnēm. Gide Ilona Muižniece ļoti jauki iepazīstināja ar K.Skalbes personību, viņa nozīmi Latvijas kultūrvēsturē, gan arī ļāva it kā rakstnieka acīm paskatīties no balkona uz skaisto Alauksta ezeru, gan dzejnieka un viņas dzīvesbiedres tulkotājas Lizetes atdusas vietu un kokiem, kokiem, kokiem… Skolēniem ļoti patika šī neparastā, vēsturiskā māja un gleznainā apkārtne.
Piebraucot pie Braku memoriālā muzejs ieejas celiņa, redzējām uz soliņa sēžam kādu vienkāršu sievieti, bet izrādījās, ka tā ir mūsu gide Anna Kuzina. Jauki bija visiem kopā sasveicināties ar rakstnieku, sakot korī „Labdien, mīļo Blaumani!” Pilsētas bērniem daudz kas šai teritorijā likās nesaprotams, piemēram, kas ir piedarbs, kas ir vāgūzis, kādam nolūkam ir bijusi būvēta viena vai otra lielāka vai mazāka ēka. Interesanti bija iziet cauri rijai, mēģināt saprast, kā var apstrādāt linus, kā var izkaltēt labību, kā strādāt tikai skala gaismā garajos rudens un ziemas vakaros. Saimes galā, R.Blaumaņa, kā viņa mammas istabās, šķiet, joprojām jūt rakstnieka klātbūtni. Tā viens no skolēniem pēc ekskursijas atzina, ka šeit, Braku memoriālajā muzejā, saglabājas latviešu tradīcijas.
Kā var būt Vidzemē un neiepazīties ar šī novada simbolu – Gaiziņkalnu? Skaista apkārtne, bet, kad tu esi uzkāpis 362 metrus augstajā virsotnē, tik tiešām vari apbrīnot mūsu mazās, bet gleznainās Latvijas skaistumu, varenumu, dabas pasakainās ainavas.
Ekskursija bija „pamācoša, interesanta un aizraujoša”, tā rakstīja Artis. Agrita domāja, ka tā bija lieliska. Visi ceļotāji bija apmierināti ar saturīgi pavadīto dienu un lielisko iespēju ceļot. Skolas somas piedāvātā programma tika realizēta.
Latviešu valodas un literatūras skolotāja Anna Sidarāne.
Šoreiz Gulbene!
Valsts finansētās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a/6a. un 5.b/6.b klases skolēni devās ekskursijā uz Gulbeni, kur apmeklēja izglītojošu un interaktīvu centru “Dzelzceļš un Tvaiks”.
Ekskursijas laikā tika apskatīta Gulbenes dzelzceļa stacija un vēsturiskā ēka.
Noskatoties izglītojošo filmu par Gulbenes dzelzceļu, apskatot un pašiem izmēģinot mūsdienīgas 20 interaktīvās ierīces, skolēniem papildinājās un veidojās jauni priekšstati par dzelzceļu. Viņiem bija iespēja izmēģināt būt par vilces līdzekļa vadītāju (mašīnistu), kā arī iegūt biļeti braucienam uz sev izvēlētu galamērķi. Uzzināja par lokomotīvju attīstību un pasaulē modernāko un ātrāko vilcienu, kā arī paši izmēģināja to vadīt. Noskaidroja, kā lokomotīvei ātrāk nokļūt depo, izmantojot pēc iespējas mazāk pārmiju. Izmēģināja un saprata kā darbojas dīzeļdzinējs, trīša mehānisms un izbaudīja daudzas citas aizraujošas aktivitātes.
Ekskursija uz Gulbeni izdevās!
Viļakas Romas katoļu baznīcā un Rugāju novada Saipetniekos
Valsts simtgadei veltītās iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, kas sniedz papildus iespējas skolēniem iepazīt mūsu kultūrvēsturisko mantojumu, 8.maijā mēs devāmies ekskursijā uz Viļaku, kur apskatījām slaveno kultūras un arhitektūras pieminekli – Viļakas Romas katoļu baznīcu. Priesteris Guntars Skutels ļoti atraktīvi un saturīgi, saprotamā mūsu bērniem valodā pastāstīja par baznīcas vēsturi un šodienu, par draudzes ikdienu.
Atpakaļceļā mēs iegriezāmies Rugāju novada Saipetniekos, kas ir senlietu privātmuzejs ar 5000 eksponātiem. Viss brauciens bija lielisks – ar daudziem spilgtiem iespaidiem, saulainu laiku un burvīgu noskaņojumu.
IP 21015911 MB vadītāja Biruta Ribakova
ZINOO centrā un Skrošu rupnīcā
Šī gada 7.maijā Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra 2.a, 6.,9.B klašu skolēni programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros bija devušies ekskursijā uz Daugavpils ZINOO centru un Daugavpils Skrošu rūpnīcu. ZINOO centrā aplūkojām ekspozīciju, kurā iekļauti desmitiem interaktīvu eksponātu, darbojāmies ar tiem, būvējām debesskrāpi no ierobežotiem materiāliem…Daugavpils Skrošu rūpnīcā iepazināmies ar vēsturisko ēku, skrošu liešanas vēsturi, tehnoloģiju, varējām arī iejusties mednieku lomā…Mums ekskursija ļoti patika! Paldies!
RIAC 1.2.a klase valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA”
ietvaros bija iespēja apmeklēt :
Datums | Vieta | Objekts/ programma/pasākums |
16.10.2018. | Latgales kultūrvēstures muzejs (Rēzekne) | Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas |
17.10.2018. | Ekskursija uz Ludzu |
|
06.11.2018. | Rēzeknes Tautas teātris | Izrāde „Ačgārnās pasakas” |
27.11.2018. | Latgales koncertzāle „Gors”- Rēzekne | Ekskursija pa „Gora” telpām. |
16.10.2018. 1.2.a klase Latgales kultūrvēstures muzejā (Rēzekne) – Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas – pašu radošie darbi.
Paldies „Latvijas skolas somai ” par iespēju baudīt mākslu
Kurš gan nav spēlējies ar lellēm, lācīšiem, sunīšiem un kaķīšiem! Tas bija tik sen un pavisam nesen… .
Bet kas ir leļļu teātris? Valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros to devās noskaidrot Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra 3.-9. klašu skolēni. Tepat, mūsu vietējā pilsētas koncertzālē „GORS”, bija iespēja noskatīties lielisku Latvijas leļļu teātra izrādi „Pēdu dzinējs Caps”.
Izrāde bija aizraujoša – muzikāla, saturīga un interesanta, ar bagātīgu dekorāciju klāstu. Profesionāli aktieri un leļļu tēli veidoja vienu veselu – individualizētu varoni.
Skanēja smiekli un aplausi, jo patiesi bija interesanti.
Sagatavoja Anna Sidarāne
Arhīvs
2021./2022. mācību gads
2020./2021. mācību gads
2019./2020. mācību gads
2018./2019.mācību gads
„Latvijas skolas soma” un „Labie bērni”
2018.gada 29.oktobrī Rēzeknes internātpamatskolas-attīstības centra 6.a, 8.a un 9.a klases skolēni apmeklēja Valmieras drāmas teātri un noskatījās izrādi „Labie bērni”. Šis režisora Reiņa Suhanova iestudētais darbs stāsta par pusaudžu problēmām valodā un formā, kas ir ikdienišķa un tepat apkārt.
„Labie bērni” nominēta 2017./2018. gada sezonas Latvijas teātru gada balvai 2 kategorijās: „Gada izrāde pusaudžiem” un „Gada jaunais skatuves mākslinieks” (Madara Bore par Hlojas lomu).
Paldies „Latvijas skolas somai ” par iespēju baudīt mākslu
Kurš gan nav spēlējies ar lellēm, lācīšiem, sunīšiem un kaķīšiem! Tas bija tik sen un pavisam nesen… .
Bet kas ir leļļu teātris? Valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros to devās noskaidrot Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra 3.-9. klašu skolēni. Tepat, mūsu vietējā pilsētas koncertzālē „GORS”, bija iespēja noskatīties lielisku Latvijas leļļu teātra izrādi „Pēdu dzinējs Caps”.
Izrāde bija aizraujoša – muzikāla, saturīga un interesanta, ar bagātīgu dekorāciju klāstu. Profesionāli aktieri un leļļu tēli veidoja vienu veselu – individualizētu varoni.
Skanēja smiekli un aplausi, jo patiesi bija interesanti.
Sagatavoja Anna Sidarāne
RIAC 1.2.a klase valsts budžeta finansētās programmas „LATVIJAS SKOLAS SOMA”
ietvaros bija iespēja apmeklēt :
Datums | Vieta | Objekts/ programma/pasākums |
16.10.2018. | Latgales kultūrvēstures muzejs (Rēzekne) | Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas |
17.10.2018. | Ekskursija uz Ludzu |
|
06.11.2018. | Rēzeknes Tautas teātris | Izrāde „Ačgārnās pasakas” |
27.11.2018. | Latgales koncertzāle „Gors”- Rēzekne | Ekskursija pa „Gora” telpām. |
16.10.2018. 1.2.a klase Latgales kultūrvēstures muzejā (Rēzekne) – Muzejpedagoģiskā programma „Pirmo reizi izstādē”- A.Romeres gleznas – pašu radošie darbi.
Šoreiz Gulbene!
Valsts finansētās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a/6a. un 5.b/6.b klases skolēni devās ekskursijā uz Gulbeni, kur apmeklēja izglītojošu un interaktīvu centru “Dzelzceļš un Tvaiks”.
Ekskursijas laikā tika apskatīta Gulbenes dzelzceļa stacija un vēsturiskā ēka.
Noskatoties izglītojošo filmu par Gulbenes dzelzceļu, apskatot un pašiem izmēģinot mūsdienīgas 20 interaktīvās ierīces, skolēniem papildinājās un veidojās jauni priekšstati par dzelzceļu. Viņiem bija iespēja izmēģināt būt par vilces līdzekļa vadītāju (mašīnistu), kā arī iegūt biļeti braucienam uz sev izvēlētu galamērķi. Uzzināja par lokomotīvju attīstību un pasaulē modernāko un ātrāko vilcienu, kā arī paši izmēģināja to vadīt. Noskaidroja, kā lokomotīvei ātrāk nokļūt depo, izmantojot pēc iespējas mazāk pārmiju. Izmēģināja un saprata kā darbojas dīzeļdzinējs, trīša mehānisms un izbaudīja daudzas citas aizraujošas aktivitātes.
Ekskursija uz Gulbeni izdevās!
Viļakas Romas katoļu baznīcā un Rugāju novada Saipetniekos
Valsts simtgadei veltītās iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, kas sniedz papildus iespējas skolēniem iepazīt mūsu kultūrvēsturisko mantojumu, 8.maijā mēs devāmies ekskursijā uz Viļaku, kur apskatījām slaveno kultūras un arhitektūras pieminekli – Viļakas Romas katoļu baznīcu. Priesteris Guntars Skutels ļoti atraktīvi un saturīgi, saprotamā mūsu bērniem valodā pastāstīja par baznīcas vēsturi un šodienu, par draudzes ikdienu.
Atpakaļceļā mēs iegriezāmies Rugāju novada Saipetniekos, kas ir senlietu privātmuzejs ar 5000 eksponātiem. Viss brauciens bija lielisks – ar daudziem spilgtiem iespaidiem, saulainu laiku un burvīgu noskaņojumu.
IP 21015911 MB vadītāja Biruta Ribakova